Erdoğan Katılımın Düşük Olduğu Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde Zafer Kazandı

Erdoğan Katılımın Düşük Olduğu Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde Zafer Kazandı

1537
0
PAYLAŞ

 Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan pazar günü ilk kez doğrudan halk seçimiyle yapılan başkanlık seçimlerini kazandı ve kendisini destekleyen ve desteklemeyen herkesin başkanı olacağını söyleyerek birlik mesajı yayınladı.
Erdoğan Ankara’da Adalet ve Kalkınma Partisi merkezinin balkonundan yaptığı zafer konuşmasında “Ben sadece bana oy verenlerin başkanı olmayacağım, ben 77 milyonun cumhurbaşkanı olacağım” dedi.
Erdoğan kendisini destekleyen, tezahüratlar atan binlerce destekçisine “Bugün milli irade bir kez daha kazandı bugün demokrasisi bir kez daha kazandı.” dedi.
Anadolu haber ajansından gelen bilgilere göre, oyların yüzde 99’u sayıldı ve Erdoğan oyların yüzde 51.95’ini aldı. Muhalefetin adayı eski diplomat ve akademisyen olan Ekmeleddin İhsanoğlu yüzde 38.34, Selahattin Demirtaş ise yüzde 9.71 oy aldı.
Yüksek Seçim Kurulu başkanı Sadi Güven; “Erdoğan kazandı fakat resmi sonuçlar Pazartesi günü ilan edilecek.” dedi.
Son kamuoyu yoklamalarına göre Erdoğan’ın İhsanoğlu ve Kürt yanlısı HDP eş başkanı Demirtaş’a göre farklı kazanması bekleniyordu.
İhsanoğlu Erdoğan’ı kutladı ve başarılı bir dönem diledi.
Kürt yanlısı HDP seçimin sürpriz galibi olarak ortaya çıktı. Parti Kürt bölgesi dışında çeşitli illerde de oylarını önemli ölçüde artırmayı başardı. Seçim sonuçlarıyla ilgili olarak Demirtaş Diyarbakır’da coşkulu bir kalabalığa yaptığı konuşmasında, HDP’nin kendi tabanını genişletmeye devam edeceğini  “haksız ve eşitsiz seçim kampanyasına” rağmen “demokrasi ve eşitlik zaferini” kutladığını söyledi.
Demirtaş “Bizim iletmek istediğimiz mesajlar tüm Türkiye’ye ulaşmıştır ve başkanlık seçim kampanyamız hedefine ulaşmıştır. Bu önemli bir sonuç ve bir zaferdir.” dedi.
Türkiye’de cumhurbaşkanı önceden meclis tarafından seçiliyordu. Ancak 2010 referandumunda bu durum değişti. Artık Türkiye doğrudan halk oyuyla devlet başkanı seçiyor. Cumhurbaşkanı şimdiye kadar büyük ölçüde sembolik biri oldu, ancak Erdoğan “aktif başkanı” olmak için “anayasal yetkilerini tam anlamıyla” kullanmak arzusunu defalarca gelmiştir. Eleştirmenler zaten kutuplaşmış Türkiye’nin giderek otoriter bir devlete döneceği korkusu yaşıyor.
53 milyondan fazla Türk seçmen pazar günü oylarını kullandı. Ama İstanbul’da bazı sandıklarda, katılım düşük oldu. Mesela, İstanbul’un muhafazakar bir bölgesi olan Tophane’de bir oy kullanma istasyonunda oy kullanması gereken 1000 kişi varken sadece 200 kişi oy kullandı.Bu durumdan Cumhurbaşkanlığı seçimini insanların çok umursamadığı ortaya çıkıyor.
İstanbul’da bir bilgisayar mühendisi olan Dilek Çilingir, bir çok kişinin Türk siyasetinden dolayı hayal kırıklığına uğramış olduğunu söyledi. Birçok kişinin zaten Erdoğan kazanacak diye oy vermeye gitmediğini de sözlerine ekledi.
Dilek Çilingir ve Doruk Aksoy, seçimleri izlemek üzere Oy ve Ötesi isimli sivil hak platformu için gönüllü olmuşlardı. Aksoy yaz mevsiminde tatile çıkan seçmenlerden dolayı katılımda düşüş olabileceğini savundu.
Dilek Çilingir “Ben bugün burada olmak için tatil planlarımı değiştirdim. Sadece ülkenin durumu hakkında şikayetçi olmak istemiyorum. Sorumluluk almak ve bir şeyler yapmak istiyorum.” dedi.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK