Ekmeleddin İhsanoğlu, Erdoğan’a Karşı Galip Gelebilir Mi?

Ekmeleddin İhsanoğlu, Erdoğan’a Karşı Galip Gelebilir Mi?

1886
0
PAYLAŞ
Ekmeleddin ihsanoglu Arsiv /Ali Unal

Türkiye’nin iki ana muhalefet partisi cumhurbaşkanlığı seçimleri için Ekmeleddin İhsanoğlu’nu aday gösterdi. Ama 10 Ağustos seçimlerinde Ekmeleddin İhsanoğlu’nun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı yenip yenmeyeceği çok tartışılan bir konu.

70 yaşında bir bilim adamı ve diplomat olan İhsanoğlu iç siyasette şansını denemeye karar verdi.İhsanoğlu Kahire’de doğdu ve büyüdü,  Suudi Arabistan’da Cidde İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreterliği dahil olmak üzere, uzun yıllar yurtdışında çalıştı.

İhsanoğlu geçen yıl İslam Konferansı Örgütü başkanıyken Mısır’ın eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi devrilmesi üzerine, Türkiye Mısır’ı kınamasını isteyince bunu reddetti. Bunun üzerine Erdoğan hükümetiyle arası açıldı.

İhsanoğlu, beş dil bilen ve birçok insanın “beyefendi” olarak adlandırdığı bir insan. İhsanoğlu’nun muhalefetin gazetesi olan Cumhuriyet’e verdiği ilk röportajında Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk toplumu için önemini vurgulaması laik CHP’nin başkanı Kemal Kılıçdaroğlu için bir jest oldu. CHP ve MHP İhsanoğlu’nu ortak aday göstermeye karar vermişlerdi.

Bir Bilgece Bir Hareket

İhsanoğlu muhalefeti birleştiren, Erdoğan’ın partisi AKP ve aynı zamanda İslamcı Saadet Partisi’nden de oy kazanabilecek bir aday. Dindar bir müslüman olan ve aynı zamanda laik olan İhsanoğlu’nun bu özellikleri amacına ulaşmasında yardımcı olacaktır.

Erdoğan’ın eşi aksine, İhsanoğlu eşi Füsun başörtüsü takmıyor. Köşe yazarı ve siyasal İslam konusunda uzman olan Mustafa Akyol Türkiyede yayımlanan Hürriyet gazetesindeki köşesine “Bu çok akıllıca bir hareket,” yazdı.

Muhalefet içinde muhalefet

Ama muhalefet partisinden herkes İhsanoğlu’nun adaylığından mutlu değil. CHP’nin katı laikçi kanadı endişeye kapıldı. Üyelerden Nur Serter, CHP’nin İhsanoğlu’na verdiği destekten utanç duyduğunu söyledi.

Serter  İhsanoğlu’nun fazla dindar olduğunu düşünüyor. Basında çıkan haberlerde, muhalif  CHP’li üyelerin kendi adaylarını seçebilecekleri yazılıyor. Alevi temsilcileri, Türkiye’deki Alevilerin Sünni çoğunluk tarafından ayrımcılığa uğratıldığını hissettiklerini ve İhsanoğlu’na karşı olduklarını söyledi.

Anket enstitüleri de  İhsanoğlu’na karşı şüpheci yaklaşıyor. Adil Gür, A & G yoklama firması başkanı, DW’ya “İhsanoğlu, AKP’nin oylarını kazanmak istiyordu, ama güven sağlamak için önce kendi tabanını birleştirmesi gerekiyor, çünkü CHP bölünmüş durumda” şeklinde demeç verdi..

Adil Gür, birçok katı laik muhalefet seçmeninin protesto için oy kullanmayacağını ve bunun Erdoğan’ın lehine işe yarayabileceğini düşünüyor. Ayrıca İhsanoğlu’nun Türkiye’deki 50 milyondan fazla seçmene mesajını ulaştırmak için az zamanının olduğuna dikkat çekiyor.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK