İsrail ve Türkiye Arasındaki Ticaret Hacmi Rekora Koşuyor

İsrail ve Türkiye Arasındaki Ticaret Hacmi Rekora Koşuyor

2023
0
PAYLAŞ

İsrail ve Türkiye 2010 Mavi Marmara kurbanlarına tazminat konusunda kemikleşmiş anlaşmazlığı henüz çözmüş değil. Fakat bu durum iki ülkenin hızla gelişen ticari ilişkilerini durduramıyor.

İsrail’in Ekonomi Bakanı Perşembe günü Türkiye ile ihracatın rekor düzeye çıktığını söyledi. Türkiyeden ithalat ise 956 milyon dolara ulaşarak geçen yıla göre yüzde 21 arttı.  İsrail ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi 2013 yılında rekor seviyeye ulaşmıştı. Ekonomi bakanının söylediğine göre eğer artış bu düzeyde devam ederse 2014 yılında yeni bir rekor kırılacak.

İki ülke arasındaki ilişki İsrail Komandolarının Mavi Marmara’da 9 Türk vatandaşını öldürmesinin ardından soğumuştu. İki taraf da tazminat ve diğer konular üzerinde anlaşmaya varamamıştı.

Bakanlık İsrail’in Türkiye’ye en büyük ihracat ürünlerinin –yaklaşık yüzde 70- kimyasallar olduğunu ve en çok ihracat yapan şirketlerin Carmen Olefins ve Oil Refineires Ltd olduğunu söyledi. Diğer büyük kategoriler ise yüzde 9 oranla plastik ve kauçuk ürünleri, yüzde 6.5 oranla elektrik ekipmanları.

İsrail Türkiyeden plastik, kauçuk, seramik, cam, makina, araçlar, beton, asbest gibi çok geniş yelpazede pekçok ürün ithal ediyor.

İsrail Devlet ateşesi de yarı hükümete bağlı kuruluş olan İhracat Enstitüsü ile birlikte ticareti geliştirmek için çalışmaktadır. 3 ay önce İsrail’in 6 medikal cihaz şirketleriyle birlikte, şirketlerin ürünlerini göstermesi amacıyla İstanbul’un hastane yöneticilerine ziyaretler organize edildi.

Ehud Cohen, Ekonomi Bakanlığı dış ticaret masası başkanı “İsrail ve Türkiye arasındaki ticari ilişkiler giderek büyüyor.  Dış Ticaret Yönetimi Türkiye’ye ihracatı artırmak ve İsrail’de Türk yatırımlarını teşvik etmeyi amaçlıyor.”  dedi.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK