Türk Sözcüsü Türkiye’nin Irak’daki Kürt Devletini Kabul Edeceğini Söyledi

Türk Sözcüsü Türkiye’nin Irak’daki Kürt Devletini Kabul Edeceğini Söyledi

1048
0
PAYLAŞ
Mehmet Ali Şahin

 Türkiye’de iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) sözcüsü İngiliz Financial Times gazetesine verdiği demeçte Ankara’nın Kuzey Irak’ta bağımsız bir Kürt devletini kabul etmeye hazır olduğunu söyledi.
Hüseyin Çelik “maalesef Irak’daki durum iyi değil ve Irak bölünmeye doğru gidiyor”. dedi. Geçmişte Irak’daki bağımsız bir devletin Türkiye için savaş sebebi olacağını, fakat şu anda bunu söylemeye kimsenin hakkı olmadığını da sözlerine ekledi.
Türkiye, topraklarında yaşayan çok sayıdaki Kürt azınlığı yıllardır baskı ve sınırlamalar altında tuttu.Fakat şu anda Irak’ın otonom Kürt devleti ve Türkiye arasında mükemmel bir ilişki var, Ankara Erbil’in en büyük ticaret partneri.
2003 yılında Amerika’nın Irak’ı işgali esnasında Türkiye Irak Kürtlerinin bağımsızlık iddiasıyla ayaklanmasından korkarak çok sayıda askerini doğu sınırına yığmıştı. Fakat durum geçen Kasım ayında değişti. Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani’nin Diyarbakır ziyareti esnasında ilk kez “Kürdistan” kelimesini kullanması Ankara için bir dönüm noktası oldu.
Bu ayın başlarında Hüseyin Çelik Rudaw’a verdiği röportajda Irak Kürtleri’nin kendi geleceklerini belirlemeye  hakkı olduğunu söyledi. Türkiye Erbil ile ilişkilerini hızla geliştirirken, yasadışı Kürdistan İşçi Partisi ile geçen yıl başlatılan barış sürecinde ise hızlı davranmıyor. 1991 yılına kadar Türkiye’de Kürtçe konuşmak ve Kürt kültürüne ait herhangi bir işaret kullanmak yasaktı. Türkiye bağımsız bir Kürt devletinin ülkede yaşayan 15 milyon Kürdün isyan etmesine sebep olmasından korkuyordu.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK