Türkiye Rusya’dan Aldığı Doğalgazın Fiyatını Düşürmek İstiyor

Türkiye Rusya’dan Aldığı Doğalgazın Fiyatını Düşürmek İstiyor

928
0
PAYLAŞ
Doğalgaz

Türk Enerji Bakanı Taner Yıldız Ocak ayında fiyat değişikliği talep edeceklerini söyledi. Perşembe günü Türkiye’nin enerji bakanı  satın aldıkları doğalgaz fiyatını düşürmek için Rusya ile anlaşma yapmak istediklerini söyledi. Iki ülke arasındaki anlaşma uyarınca, her iki ülke de piyasa fiyatını yansıtan bir fiyat değişikliği için müzakere talep etme hakkına sahipler. Bu durumda Ankara 1 Ocak’ta müzakere hakkına sahip oluyor.

Moskova’daki 21. Petrol Kongresi’ne katılan Enerji Bakanı Yıldız, Türkiyenin Rusyadan 42 milyon metreküp doğalgaz satın aldığını, bunun Ukrayna aracılığıyla Türkiye’ye ulaştığını ve %12.5’luk doğalgaz ihtiyacını karşıladığını söyledi.Eğer bu kaynak kesilirse İran ve Azerbaycan’dan alınan 29.5 milyon metreküp doğalgazın ülkenin ihtiyacını karşılamayacağını söyledi.

Yıldız Türkiye’nin Mavi Akım boru hattının kapasitesini 3 milyon metreküp arttırmak için Rusya ile müzakerelere devam edeceklerini söyledi. Ayrıca Rusya’nın 2016 yılında çalışmalarını tamamlayacağına söz verdiğini de söyledi.

Rusya Türkiye’ye yıllık, Mavi Akım boru hattı aracılığıyla 16 milyon metreküp, Batı Akımı boru hattı aracılığıyla da 14 milyon metreküp doğalgaz satıyor. Yıldız ayrıca Rus mevkidaşı Alexandr Novak ile Gazprom’un Ukrayna’nın doğalgazını kesmesinin Türkiye’yi nasıl etkileyeceği hakkında konuştu. Avrupa Birliği aracılığıyla sürdürülen müzakerelerde anlaşma için tanınan sürenin sona gelince, Rusya Pazartesi günü Ukrayna’ya gönderilen gazı kesti ve Ukrayna’dan Moskova’dan ithal edeceği gaz için peşin ödeme talep etti.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK