Türkiye Musul Haberlerine Yayın Yasağı Getirdi

Türkiye Musul Haberlerine Yayın Yasağı Getirdi

473
0
PAYLAŞ
musul-konsolosluğu

Türkiye, Irak’ın kuzeyindeki Musul konsolosluğundan Türk diplomatların ve askerlerin İslamcı militanları tarafından kaçırılması olayı hakkında medyaya yayın yasağı uygulamaya başladı.

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD)’in geçen Çarşamba günü özel kuvvetler, askerler, diplomat ve çocuklar dahil 49 Türk’ü kaçırması, konsolosluğun tahliyesini sağlayamadıkları için ve tehlikeyi öngöremedikleri için eleştirilerin Başbakan Erdoğan Hükümetine yönelmesine sebep oldu.

RTÜK, Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Musul Başkonsolosluğu baskını ve rehinelerle ilgili haberlere “güvenlik gerekçesiyle” yayın yasağı getirdiğini açıkladı.

Erdoğan hükümeti yolsuzluk ve rüşvet skandalları esnasında Erdoğan’ın kazanmayı umduğu Ağustos ayındaki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin negatif yönde etkilenmemesi için Twitter ve YouTube’a girmeyi yasaklamıştı.

Eleştirmenler Erdoğan’ı medyayı sindirmeye çalışmakla suçluyor. Buna gerekçe olarak da çok sayıda gazetecinin hapiste olmasını, editörler üzerindeki baskıyı ve yolsuzluk skandalı patladığında Twitter ve Yotube’un yasaklanmasını gösteriyorlar.

Erdoğan,  muhalefeti Musul olayları üzerinden siyaset yapmakla ve yorumlarıyla kaçırılan insanların hayatını tehlikeye atmakla suçladı.

Dışişleri bakanı Cumartesi günkü açıklamasında yüzlerce silahlı militanın konsolosluk binasını çevirdiğini ve teslim olmaktan başka hiçbir seçeneğin olmadığını söyledi.

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Musul’daki Türk tutsakların derhal serbest bırakılması için Pazartesi günü çağrı yaptı.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK