Türkiye’de 1980 Darbesinin Liderleri Müebbet Hapis Cezasına Çarptırıldı

Türkiye’de 1980 Darbesinin Liderleri Müebbet Hapis Cezasına Çarptırıldı

669
0
PAYLAŞ
Kenan Evren

Türk Mahkemesi Çarşamba günü kanlı 1980 darbesinin liderleri olan iki generale ömür boyu hapis cezası verdi. Kenan EvrenTahsin Sarıkaya(96) ve Tahsin SarıkayaTahsin Sarıkaya(89)  darbeye giden süreci kurgulamaktan, sivil hükümeti devirip devlet güçlerine karşı eylemler işlemekten suçlu bulundu.

Savcılar 1980 darbesinden sonra cumhurbaşkanı olan Kenan Evren ve hava kuvvetleri komutanı olan Şahinkaya için ağırlaştırılmış müebbet talep etmişlerdi.

Mahkeme salonu içindeki bazı insanlar ellerinde üzerinde “Bu sadece başlangıç​​, darbe yapanlar bedelini ödeyecektir”. Yazan dövizleri taşıdılar ve slogan attılar.

Generaller 12 Eylül 1980’de darbe yaptılar fakat 2012’de İslami kökenli bir parti olan Adalet ve Kalkınma Partisi’nin göreve gelmesiyle yargılanmaya başladılar.

Ankara ve İstanbul’daki askeri hastanelerde tedavi edilen Evren ve Şahinkaya duruşmaya video ekranı aracılığıyla katıldı. İki eski general de sağlık durumları nedeniyle hiçbir duruşmaya katılmadı.

Evren 2012 yılındaki ilk ifadesinde yaptıklarından hiç pişman olmadığını ve o zamanda yapılması gereken doğru şeyi yaptığını olduğunu söyledi.

1960 yılından beri 3 darbe yapan ve 1997 yılında da post modern darbe yapan Türkiye ordusu kendisini laikliğin bekçisi olarak görüyordu.

1980 Darbesi Türkiye’nin savaş sonrası tarihinin en kanlı dönemidir. 50 kişi idam edildi, birçok kişiye işkence yapıldı, 600000 kişi tutuklandı ve hala kayıp olan yüzlerce kişi var.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 11 yıllık iktidarında ordunun etkisini frenlemeye çalıştı. Erdoğan şu anda kendisi için rüşvet skandalı kurgulamakla suçladığı rakibi Fethullah Gülen ile girdiği politik güç yarışında ordunun desteğini araksına almaya çalışıyor.

Ocak ayında ordu, hükümeti devirme komplosuyla ilgili delillerin sahte olduğunu öne sürerek yeniden yargılama talep etti.

Şubat ayında orduya jest olarak, birçok subayı mahkum eden özel yetkili mahkemeler kaldırıldı ve yeniden yargılama yolu açıldı.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK