Türk Muhalefeti İhsanoğlu’nu Aday Olarak Belirledi

Türk Muhalefeti İhsanoğlu’nu Aday Olarak Belirledi

484
0
PAYLAŞ
ekmeleddin-ihsanoğlu

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP lideri Devlet Bahçeli’nin eski İslam Konferansı Örgütü başkanı Ekmeleddin İhsanoğlu’nu  başkanlık adayı olarak belirlemesi şok etkisi yarattı.

Türkiye’nin iki ana muhalefet partisi – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Ağustos ayındaki seçimler için, başkanlığın favori ismi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a meydan ortak bir aday üzerinde anlaştı.

Ana muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu “Bu öneri bizim milletimiz için hayırlıdır. MHP de bu isim arkasında birleşiyor ve bir krize dönüşmeden cumhurbaşkanlığı seçimlerini sonuçlandırmayı istiyor” dedi. Bahçeli de “Bugünkü koşullar altında, biz birlikte bu isim üzerinde çalışacağız” dedi.

Laiklik yanlısı merkez sol CHP ve sağcı MHP’nin başkanlık için ortak bir aday olarak geleneksel anlamda bir ılımlı İslamcı olduğu bilinen İhsanoğlu’nu gösterme kararı Türkiye çapında şok etkisi yarattı.

İhsanoğlu adaylığı kabul ederse Başbakan Recep Tayyip Erdoğan için zorlayıcı olacaktır. Erdoğan resmen adaylığını açıklamamasına rağmen başkanlığın favorisi konumundadır.

İhsanoğlu’nun 10 Ağustos’da yapılması planlanan seçimlerde resmen aday olabilmesi için adaylığını destekleyecek 20 milletvekili gerekiyor.

Ağustos seçimi Türkiye’nin cumhurbaşkanı doğrudan halk oyuyla seçtiği ilk seçim olacak.

Bir aday ilk turda seçilebilmek için oyların yüzde 50’sinden fazlasını ihtiyacı var.Üç adaydan hiçbiri gerekli yüzdeyi alamazsa en çok oy alan iki aday arasında 24 Ağustos’ta ikinci bir seçim olacak.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK