Türkiye: Irak’daki Rehinelere Zarar Verilmesinin Bir Bedeli Olur

Türkiye: Irak’daki Rehinelere Zarar Verilmesinin Bir Bedeli Olur

395
0
PAYLAŞ
Ahmet-Davutoglu

Türkiye, Kuzey Irak’ta direnişçiler tarafından kaçırılan 80 vatandaşa zarar verilirse misilleme yapacakları konusunda uyarıda bulundu. El Kaide’nin bir uzantısı olan Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), özel kuvvet askerleri, diplomatlar ve onların ailelerinden oluşan bir grubu kaçırdı.

NATO, Türkiye’nin isteği üzerine Brüksel’de acil bir toplantı düzenledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, askeri ve istihbarat şefleri ile kriz hakkında görüştü.Türk Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’ye dönmek için BM’de toplantılarını iptal etti

Davutoğlu; “En önemli şey, personelimiz ve ailelerinin güvenli bir şekilde Türkiye’ye dönmesidir. Dünyanın herhangi bir yerinde, Suriye ya da Irak’ta ya, vetandaşlarımızın hayatını tehlikeye atanların sert misillemelerle karşılaşacağından kimsenin şüphesi olmasın. Kimse Türkiye’nin kararlılığını ve kapasitesini test etmesin.” dedi.

Amerika Birleşik Devletleri Irak hükümetine Sünni militanların hızlı ilerleyişini durdurmaya yardımcı olmak için herhangi bir “uygun yardım” sözü verdi.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK