İran Cumhurbaşkanı Rouhani Türkiye’yi Ziyaret Etti

İran Cumhurbaşkanı Rouhani Türkiye’yi Ziyaret Etti

562
0
PAYLAŞ
Ruhani

Hasan Rouhani 1996 yılından beri Türkiye’yi ziyaret eden ilk İran Cumhurbaşkanı. Rouhani üst düzey Türk yetkililerle ticari ilişlerle alakalı görüşmeler düzenliyor. Rouhani’nin yıllık ticaret hacmini iki katına çıkarmayı amaçlayan anlaşma imzalaması bekleniyor. İki komşu ülke İran’ın nükleer programı üzerinde  Birleşmiş Milletler  tarafından uygulanan ticari kısıtlamaları kaldırmak için çözüm arıyor. Ayrıca, iki ülke Suriye’deki çatışmalar üzerine gerilen ilişkileri iyileştirmek için de görüşmeler yapıyor. Tahran yönetimi Suriye devlet başkanı Beşar Esad’ın kararlı bir müttefiki konumundayken,  Türkiye ise Esad’ı devirmeye çalışan isyancı grupları destekliyor.

Türk ve İran bayraklarını taşıyan süvari birlikleri Rouhani’nin limuzinine Cumhurbaşkanlığı köşküne kadar eşlik etti. İki ülke ticari ilişkilerini geliştirmek istiyor. Türk firmaları en büyük üçüncü ihracat pazarı genişletmek isterken; İran, Türkiye’nin enerji piyasasından daha büyük bir pay istiyor.

ABD İran ile altın ve doğal gaz alımlarına yaptırımlar getirmeden önce İran ile Türkiye’nin ticaret hacmi 2012 yılında 22 milyar dolardı. Geçen yıl ise 14 miyar dolara geriledi.

Türkiye’nin Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, geçtiğimiz günlerde İran’ın tartışmalı nükleer programı nedeniyle  uygulanan uluslararası yaptırımları “haksız” olarak nitelendirdi.

Gelecek hafta, İran ve BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesinin temsilcileri – ABD, İngiltere, Fransa, Rusya, Çin ve Almanya – nükleer sorununa kapsamlı bir çözüm sağlayacak ve yaptırımları kaldıracak bir anlaşma taslağı için görüşmelere başlayacaklar.

BBC’den James Reynolds İran cumhurbaşkanının Türkiye ziyaretinin bir protokol hassasiyetini de beraberinde getirdiğini bildirdi.

Normalde Türkiye’ye gelen yabancı liderler Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün kabrinin olduğu Anıtkabir’e bir ziyaret düzenlerler.

BBC muhabirinin söylediğine göre; bir İslam Devleti olan İran laik Türkiye Devleti’nin kurucusu ve lideri olan Atatürk’ün kabrini ziyaret etme ve O’nun devrimlerine saygı duyma konusunda gönülsüz.

Bu nedenle hiçbir türbe ziyaretinin planlanmadığı bildiriliyor.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK