İran Cumhurbaşkanı Türkiye’ye Geliyor

İran Cumhurbaşkanı Türkiye’ye Geliyor

888
0
PAYLAŞ
Hassan Rouhani

İran Cumhurbaşkanı 9 Haziran’da Türkiye’ye resmi Bir ziyarette bulunacak.
Türk yetkililileri İran cumhurbaşkanı Hassan Rouhani’nin geçen yıl seçildiğinden bu yana ilk kez Türkiye’yi ziyaret edeceğini söyledi. İranlı liderin ikili ilişkiler ve ortadoğu üzerine görüşmelerde bulunmak için Ankara’ya gelmesi bekleniyor. İsminin gizlenmesini isteyen resmi bir görevli; “bu ziyaret kısa sürecek ve Rouhani kalabalık bir bakan grubuyla gelecek” dedi.
Ankara ve Tahran Suriye yüzünden gerilen ilişkilerini düzeltmeye çalışıyor. Çünkü İran, Suriye devlet başkanı Beşar Esed’i desteklerken, Türkiye muhaliflere destek veriyor. Ocak’ta Erdoğan İran’ı ziyaret etti ve iki komşu ülkenin gergin ilişkilerine rağmen 2013’de 13,5 milyar dolar olan ticaret hacmini ikiye kattan daha fazla arttırarak 30 milyar doları hedeflediklerini söyledi.
İran’ın tartışmalı nükleer enerji programının da Ankarada’ki görüşme gündeminin ilk sıralarında yer alması bekleniyor. Batılı güçler İran’ın sivil enerji programı adı altında nükleer bomba üreteceğinden korkarken, Tahran programın barışçıl olduğu konusunda ısrar ediyor. AB dışişleri başkanı Catherine Ashton ve İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif Batılı güçlerin endişeleri gidermek amacıyla yapılacak olan nihai anlaşmaya doğru atılacak adımları görüşmek üzere geçtiğimiz ay İstanbul’da bir araya geldi. Bu toplantı, Haziran ayı ortasında Viyana’da planlanan dünya güçleri ile İran arasındaki müzakerelerin bir sonraki turunun hemen öncesinde yapıldı.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK