Türkiye’de Youtube Yeniden Erişime Açıldı

Türkiye’de Youtube Yeniden Erişime Açıldı

628
0
PAYLAŞ
Youtube

Türkiye’de Youtube yasağı resmi toplantı içeriklerinin basına sızdırılmasından sonra başlamıştı.

Türkiye video paylaşım sitesi Youtube’a erişimi yasakladıktan iki ay sonra bu yasağı kaldırdı. Ülkenin en yetkili mahkemesi yasağı ifade özgürlüğü yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle sonlandırdı. Yasak mart ayının sonlarında resmi yolsuzluk iddialarının kayıtlarının sitede yayınlanmasından sonra geldi. Türkiye bu yılın başlarında mahkeme kararına gerek olmadan sitelerin kapatılmasına olanak sağlayan çok tartışmalı bir yasa çıkardı. Hükümet sosyal paylaşım sitesi Twitter’a da erişimi engelledi, fakat yasak geçen ay kaldırıldı. Yetkililer alt mahkemelerin kararlarına ve hükümete yasağı kaldırması yönünde çağrılarına rağmen Youtube’a erişim yasağını uygulamaya devam etti.

Sosyal medya sitelerine karşı çok keskin eleştirileri olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, anayasa mahkemesinin  bu kararını hükümeti küçük düşürmek olarak görüyor. Youtube ve Twitter resmi toplantı kayıtlarının sızdırılmasından ve yaygın olarak paylaşılmasından sonra yasaklandı.

Kayıtlardan birinde üst düzey ordu subayları Suriye’ye müdahale konusunu tartışıyordu. Diğer kayıtta ise Erdoğan’a yakın insanların yolsuzluk iddiaları ortaya atılıyor.

Türkiye’nin telekominikasyon başkanı yasağı “ihtiyati idari bir tedbir” olarak açıklamıştı.

Türkiye Youtube’u 2007’de de engellemiş fakat 2010’da yasağı kaldırmıştı. Pazartesi günü Türk gazetesi Milliyet, başka bir sosyal ağ olan Ask.fm’in de yasaklandığını duyurdu. Milliyet ülkenin telekominikasyon başkanlığından gelen, yasağa dair bir not yayınladı.

Ancak, Letonya tabanlı site böyle yasaklarının ömrünün kısa olacağını söylüyor. Ask.fm’in dış ilişkiler direktörü Liva Biseniece BBC’ye ask.fm Türkiye servislerinin sorunsuzca devam ettiğini söyledi.

“Türkiye’den gelen trafik bugün normal seviyelerde, fakat pazartesi günü Türkiye’den gelen trafikte hafif bir düşme yaşandığı görülüyor” diye ekledi. Ayrıca şirketin Türk otoritelerinden erişim yasağına karşı herhangi bir bilgi almadıklarını da söyledi.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK