Türkiye Mega Projelerin İlerlemesini Devlet Garantisiyle Kolaylaştırıyor

Türkiye Mega Projelerin İlerlemesini Devlet Garantisiyle Kolaylaştırıyor

950
0
PAYLAŞ
marmaray

Türkiye, inşaat sektörüyle ilgili yolsuzluk suçlamalarını ortadan kaldırmaya çalışırken, altyapı mega projelerinin ilerleyişini kolaylaştırmak için devlet garantisini artırdı. Bu hafta sonu resmi gazetede yayınlanan bildiriye göre, hazine 1milyar TL’den (470 milyon dolar) fazla paraya mal olan kamu altyapı projeleri için şirketlerin borcunu taahhüt etmeye izin verdi. Bu değişim, çoğu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından desteklenen, daha önce teklif edilmiş projelerin işine yarayabilir. Teneo holdinginde bulunan bir danışman olan Wolfango Piccoli 2001’deki ekonomik krizden sonra hazine garantisini sınırlayan karara hitaben “Bu durum hükümetin tartışmalı mega projelerle devam etmekteki kararlılığını gösteriyor. Fakat diğer yandan bu projeler hükümetin 10 yıl önce almak istemediği tarzdaki risklerdir.”dedi.

Türkiye’nin bekleyen mega projeleri arasında İstanbul’da yapılacak dünyanın en büyük havaalanı planı (çoktan beş şirkete verildi) ve zaten ihaleye sunulmuş olan kanal projesi bulunmaktadır. Üçüncü en büyük proje de yedi Türk bankasından borç alınarak finanse edilen 2,3 milyar dolarlık Boğaz’a yapılacak üçüncü köprü projesidir.

Bazı uluslar arası bankalar, ya çevresel endişelerden ya da bankanın yeni para kurallarına ilişkin kısıtlamalardan dolayı uzun dönem para yardımına yanaşmamıştır. Örneğin, çevre bakanlığının web sitesinde havaalanı yapmanın 2,3 milyon ağacı başka yere taşınmasına ya da kesilmesine neden olabileceği yazdığı için, eleştiriler de kanalın ekolojik bir felaket olacağı yönünde şekilleniyor.  Ayrıca, Türk finansal sektörü, Erdoğan’ın altyapı isteklerini gerçekleştirmek için gerek duyduğu proje parasını sağlama kapasitesini kısıtladı. Cumhuriyet Halk Partisi milletvekili ve eski hazine müsteşarı Faik Öztrak, “benim özel sektörüm işini bilir: özel sektör borçları devlet sektörünün borçlarından farklıdır ancak bu düzenlemeyle bu durum sona ermiştir. Eğer bir kriz ortaya çıkarsa, bu ikisini birbirinden ayırmak imkansız olacaktır: Hazine bütün borçların garantörü olmak zorunda kalacaktır.”dedi.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK