İstanbul’daki Dünyanın En Büyük Havalimanının Ayrıntıları Ortaya Çıktı

İstanbul’daki Dünyanın En Büyük Havalimanının Ayrıntıları Ortaya Çıktı

1360
0
PAYLAŞ

GrimshawNordic Office of Architecture (Oslo) ve Haptic Architects (Londra) dünyanın en yoğun havalimanından (Büyük İstanbul Havalimanı) neler beklenildiğinin ayrıntılarını açıkladı: şehrin sadece 35 kilometre dışında Karadeniz kıyısına yapılması planlanan, 6 pistli,  Arup tarafından tasarlanan havalimanı, İstanbul ve Türkiye’nin yeni modern kapısı olarak hizmet edecek.

Dört aşamalı projenin ilk aşamasının 2018’de tamamlanacağı kararlaştırıldı ve yılda 90 milyon yolcuya hizmet edecek. Bütün aşamalar tamamlandığında, havalimanını kapasitesi yılda 150 milyon yolcuya çıkacak ki bu da havalimanını tek çatı altındaki dünyanın en geniş havalimanı yapacak.

Nordic,“Büyük İstanbul Havalimanı modern ve eşsiz mekan anlayışıyla oldukça fonksiyonel bir havalimanı olacak. Havalimanı, İstanbul’u büyük yapan şeylerden etkilendi: geniş çaplı, bin yıllık tarihiyle yükselen bir metropol, göz kamaştıran mimari, renk, örnek ve ışığın kalitesi, yeni ve eskinin bir arada olması, ve renklerdeki zenginlik. Yerden göğe doğru uzanan kubbeli tavan geometrisi güçlü bir yön duygusu vermekte ve ayrıca havayolunun uzunluğu insanları karşılamaktadır. Çatı ve yerleşim planı yolcuların sezgisel yol bulma deneyimlerini genişletirken, yolcuların akışını sağlamaktadır. Tavan pencereleri, tavandaki doğrudan güneş ışığına odaklanmış ışık demetleri kullanılarak doğal bir gün ışığı sağlamaktadır. Bu gün ışığı havalimanının check-in, güvenlik, pasaport kontrolü ve alışveriş ortamı gibi önemli noktalarını aydınlatmaktadır.”dedi.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK