Türk Din Adamı: Hükümet Baskısı Darbeden Beter

Türk Din Adamı: Hükümet Baskısı Darbeden Beter

454
0
PAYLAŞ
RecepErdogan

Türkiye’nin Amerika’da yaşayan din adamı Fethullah Gülen, hükümet baskısını geçmişteki askeri darbelerden “10 kat daha kötü” olarak nitelendirdi.

“Bugün gördüğümüz şey askeri darbeler sırasında gördüğümüzden 10 kat daha beter.” diyen Fethullah Gülen, Zaman gazetesine röportaj verdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yolsuzluk olaylarında hükümetini yıkmak için emniyet ve yargı üzerinde  gücünü kullandığı gerekçesiyle Fethullah Gülen’i suçlamıştı.

Erdoğan başkanlığındaki Adalet ve Kalkınma Partisi 11 yıl önce göreve geldiğinde, Gülen’in Hizmet hareketi en önemli destekçisiydi. Ancak Aralık ayında başbakanın çok sayıda siyasi ve iş arkadaşı yolsuzluk operasyonu kapsamında tutuklanınca eski dostların ilişkisi parçalandı.

Erdoğan’ın 11 yıllık hâkimiyetine gölge düşüren skandal dört bakanın istifasına ve kabinede de görev değişikliklerine neden oldu.

Erdoğan, yolsuzluk soruşturmasını Gülen’in destekleyicileri tarafından 30 Marttaki yerel ve Ağustostaki başkanlık seçimleri öncesi hükümetini yıkmak için kurulmuş “hain bir komplo” olarak nitelendirdi. Gülen ise sürekli herhangi bir olaya karıştığını reddediyor.

Ayrıca Erdoğan Gülen’le alakası olduğuna inandığı yüzlerce polisin ve savcının yerlerini değiştirdi.

AKP’nin çoğunlukta olduğu meclis, çoğu Hizmet hareketi tarafından yürütülen dersanelerin kapatılmasını öngören yasayı onayladı.

“Askeri darbeler sırasında da aynı hareketlerle karşılaştık ancak bizim gibi aynı inancı paylaştığını düşündüğümüz sivillerin ellerinde.” diyen Gülen, 1980 askeri darbesinden sonra kendisinin ve destekleyicilerinin nasıl rahatsız edildiğini hatırlattı. “Yapacağımız tek şey ‘ Bu da geçer.’ demek ve sabırlı olmak.” diyen Gülen, “Saldırganlar elbet allak bullak olurlar.” dedi.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK