Kırılganlık ve Türkiye

Kırılganlık ve Türkiye

737
0
PAYLAŞ
ekonomi

Janet Yellen başkanlığındaki ABD merkez bankası ilk kez toplanmaya hazırlanıyor. Gelişmekte olan ekonomiler nasıl geçinecek? Türkiye gibi gelişen ülkeler acil bir toplantı düzenlediler ve ABD merkez bankası nakit akışını yine kesmeye devam eder diye parayı elde tutmak için temel faiz oranlarını artırdılar.

İngiltere maliye bakanı George Osborne, gelişen ekonomilerin sıkıntı çektikleri zaman suçu Batı’nın finansal politikalarına atmasının yanlış olduğunu söyledi. Ancak özel bir röportajda Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in kendisine “Bu şekilde konuşmak ve suçlanması gereken kişinin gelişen ekonomilerin kendisi olduğunu söylemek, bu tarz yorumlar kesinlikle yardımcı olmayacaktır. Bütün söyleyebileceğim budur. Gelişmiş ülkeler bu durumdayken işler böyle değildi.” dediğini söyledi.

Geçmişe dönüp bakıldığında, bir yılın değiştirdiği şey nedir? Sadece geçen bahar, Türkiye yatırım derecesine yükselmiş ve borçlanma maliyetinin aniden düştüğünü görmüştü. Hükümet önceki yıllarda var olan yüksek enflasyonu düşürdükçe, Türkiye’nin orta sınıfı hızla gelişmeye başladı.

10 yıl önce enflasyon %120 idi. Avrupa’nın en geniş ve en genç nüfusa sahip olan ülkelerinden biri olan Türkiye, orta vadede gelişimine tanık olan ve ABD’nin yüksek faiz ve euro krizinden sonra paralarını garantiye alacakları bir yer arayan yatırımcılar için çekici bir yerdi.

Geçen Mayıs ayında Türkiye, Uluslararası Para Fonu’na (IMF) olan son borcunu ödedi ve 52 yıllık borçlu sıfatından sonra ilk defa kreditör ülke oldu. Bir hafta sonra ise ABD merkez bankası başkanı Ben Bernanke tahvil alım azatlımı diğer adıyla nakit para kesintisinden bahsetti. O zamandan beri Türk borsası değerinin ve para biriminin dörtte birini kaybetti. Lira ise dolar ve euro karşısında rekor seviyelere düştü.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK