Cenazeler Siyasi Anlaşmazlıkları Alevlendiriyor

Cenazeler Siyasi Anlaşmazlıkları Alevlendiriyor

465
0
PAYLAŞ
funerals

Protestolarla ilgili olduğu düşünülen üç gencin ölümü, artan siyasi şiddet ve ateşli geçen yerel seçim yarışında endişelere neden oldu. Başbakan ülkedeki huzursuzluğun kendisine ve demokrasisine karşı kurulan komplonun bir parçası olarak görüyor. Eleştiriler ise AKP’nin kasten siyasi arenayı kızıştırdığı yönünde. Gözlemciler ise Türkiye’nin yıllar sonra siyasi gerginliğin en kötü olduğu dönemle karşı karşıya olduğu konusunda uyardılar.

Protestolar sırasında öldürülen üç gencin cenazesi geçen hafta yapıldı.

15 yaşındaki Berkin Elvan 9 aylık komanın ardından toprağa verildi. Elvan, geçen sene meydana gelen hükümet karşıtı protestolarda polisin attığı gaz kapsülüyle vurulmuştu. İddialara göre 22 yaşındaki Burak Can Karamanoğlu marjinal sol grup tarafından vuruldu. Son olarak genç bir polis memuru ise protestolar sırasında görevdeyken kalp krizi geçirerek vefat etti.

Carnegie Europe’un misafir öğretim üyesi Sinan Ülgen, kritik yerel seçimlerin ortasında meydana gelen bu ölümler 1970lerde olduğu gibi sağ ve sol gruplar arasında bir sınır çiziyor ve birçok cana mal oluyor dedi.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK