Komadaki Gencin Ölümü Protestolara Neden Oldu

Komadaki Gencin Ölümü Protestolara Neden Oldu

533
0
PAYLAŞ
berkin elvan

Biber gazı kapsülüyle başından vurulan 15 yaşındaki gencin Salı günü ölmesi üzerine, İstanbul sokaklarında öfke ve üzüntü baş gösterdi.
Öfkenin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan üzerinde yoğunlaşıyor. Kalabalık “faşist hükümet, katil Erdoğan” şeklinde slogan attı. Bazı yayalar dondurucu havada yağan yağmur altında gözyaşı döktüler.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ölen gencin babasıyla Pazartesi günü konuşmuş ve yarı resmi Anadolu haber ajansının belirttiğine göre Salı günü aldığı ölüm haberi kendisini üzmüştü. Gül,”Ailesine başsağlığı diliyorum. Acılarını paylaşıyorum.” dedi.
Elvan, İstanbul’da ve diğer şehirlerde yapılan hükümet karşıtı protestoların şiddetli olduğu geçen yaz ciddi şekilde yaralandığında 14 yaşındaydı. Ailesi, Elvan’ın 16 Haziran 2013 sabahında ekmek almak için dışarı çıktığını söyledi. 15 dakika sonra ise komşuları Elvan’ın yaralandığını söylediler. Genç çocuk başına aldığı darbeyle körlük travması geçirdi. İnsan Hakları İzleme Komitesi’nin raporuna göre, olaya şahit olan bir kişi çocuğun polis tarafından biber gazı kapsülüyle vurulduğunu söyledi. Sonraki dokuz aylık sürede Elvan komada kaldı.  Berkin’in annesi oğlunun çektiği eziyet hakkında basın açıklaması yapmaya çalışırken, CNN muhabirleri çevik kuvvetin kalabalığı dağıtmak için biber gazı kullandığına ve bir göstericiyi açıkça görülebilecek bir çabayla copla dövdüğüne tanık oldular. Polis, Elvan’ın tedavi gördüğü hastanenin dışındaki göstericileri dağıtmak için biber gazı kullandı. Ailesi, oğullarının dokuz aylık koma süresince kilo verdiğini ve 16 kg olarak öldüğünü belirttiler.
Cenazeye katılan Ali Kan adlı bir vatandaş, “Hükümet hiçbir sorumluluk kabul etmiyor ve buna sebep olan polisi adalete teslim etmiyorlar.” dedi. Elvan’ın ölüm haberi İstanbul dışında Ankara gibi diğer şehirlerde de protestolar yapılmasına neden oldu. Çevik kuvvet burada da biber gazı kullandı. Anadolu haber ajans, polisin hastane önündeki kalabalığı dağıtmak için biber gazı kullandığını kabul etmediğini belirtti.
Biber gazı kapsülüyle başından vurulan 15 yaşındaki gencin Salı günü ölmesi üzerine, İstanbul sokaklarında öfke ve üzüntü baş gösterdi.Öfkenin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan üzerinde yoğunlaşıyor.Kalabalık “faşist hükümet, katil Erdoğan” şeklinde slogan attı.Bazı yayalar dondurucu havada yağan yağmur altında gözyaşı döktüler.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ölen gencin babasıyla Pazartesi günü konuşmuş ve yarı resmi Anadolu haber ajansının belirttiğine göre Salı günü aldığı ölüm haberi kendisini üzmüştü. Gül,”Ailesine başsağlığı diliyorum. Acılarını paylaşıyorum.” dedi.

Elvan, İstanbul’da ve diğer şehirlerde yapılan hükümet karşıtı protestoların şiddetli olduğu geçen yaz ciddi şekilde yaralandığında 14 yaşındaydı. Ailesi, Elvan’ın 16 Haziran 2013 sabahında ekmek almak için dışarı çıktığını söyledi. 15 dakika sonra ise komşuları Elvan’ın yaralandığını söylediler.Genç çocuk başına aldığı darbeyle körlük travması geçirdi. İnsan Hakları İzleme Komitesi’nin raporuna göre, olaya şahit olan bir kişi çocuğun polis tarafından biber gazı kapsülüyle vurulduğunu söyledi.Sonraki dokuz aylık sürede Elvan komada kaldı.  Berkin’in annesi oğlunun çektiği eziyet hakkında basın açıklaması yapmaya çalışırken, CNN muhabirleri çevik kuvvetin kalabalığı dağıtmak için biber gazı kullandığına ve bir göstericiyi açıkça görülebilecek bir çabayla copla dövdüğüne tanık oldular. Polis, Elvan’ın tedavi gördüğü hastanenin dışındaki göstericileri dağıtmak için biber gazı kullandı. Ailesi, oğullarının dokuz aylık koma süresince kilo verdiğini ve 16 kg olarak öldüğünü belirttiler.  Cenazeye katılan Ali Kan adlı bir vatandaş, “Hükümet hiçbir sorumluluk kabul etmiyor ve buna sebep olan polisi adalete teslim etmiyorlar.” dedi.Elvan’ın ölüm haberi İstanbul dışında Ankara gibi diğer şehirlerde de protestolar yapılmasına neden oldu. Çevik kuvvet burada da biber gazı kullandı.Anadolu haber ajans, polisin hastane önündeki kalabalığı dağıtmak için biber gazı kullandığını kabul etmediğini belirtti.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK