Türkiye’nin 2015’te Lockheed F-35 Uçağı Sipariş Etmesi Muhtemel

Türkiye’nin 2015’te Lockheed F-35 Uçağı Sipariş Etmesi Muhtemel

673
0
PAYLAŞ
Türkiye Savaş Uçağı

Türkiye, Lockheed Martin Corp (LMT.N) tarafından yapılan F-35 uçaklarını muhtemelen 2015 itibariyle sipariş etmeye başlayacak. Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar Salı günü yaptığı açıklamada, ilk olarak iki siparişle başlayacaklarını söyledi.

Türkiye Savaş Uçağı

Bayar, gazetecilere “F-35 siparişlerine ya bu yıl ya da gelecek yıl başlayacağız. Ancak gelecek yıl olması daha muhtemel. İlk başta iki tane sipariş edeceğiz. Teslim tarihi siparişlere bağlı olarak 2017-2018 olabilir.” dedi.

Türkiye, daha önce  16 milyar dolara 100 tane F-35 jeti alma planını duyurmuştu. Bayar, 100 uçağın tesliminin 10 yıl içinde tamamlanmasını umduklarını söyledi.

396 milyar dolarla dünyanın en pahalı silahı olarak düşünülen F-35, Amerikan güçlerinin gelecek kuşaktaki savaş uçağı olması için dizayn edildi.

Uçak, ABD, İngiltere ve yardımcı geliştirme ortakları İtalya, Türkiye, Kanada, Avustralya, Danimarka, Norveç ve Hollanda tarafından yapıldı.

Bayar ayrıca, Türkiye’nin NATO müttefiklerince oldukça eleştirilen Çin’le uzun menzilli savunma sistemleri hakkında yapılan görüşmelerin Nisan ayında sonuçlanmasını amaçladıklarını söyledi.

Eylül ayında Türkiye, rakip Franco-Italian Eurosam SAMP/T ve U.S. Raytheon Co (RTN.N) yerine Çin’in FD-2000 füze savunma sistemini tercih etti. Çin’in en rekabetçi şartları sunduğu ve Türkiye’de ortak yapıma izin vereceği söylendi.

Amerika ve NATO yetkilileri CPMIEC’den bir sistem alma kararından dolayı Türk yetkilileriyle ilgili endişe duyuyor. Bayar, “Çin ile görüşmelerimiz devam ediyor. İhaleyi Nisan’ın sonuna kadar uzattık. Nisan’ın başlarında sonuç almayı umuyoruz.” dedi.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK