Türkiye’nin İnternet Yasağı

Türkiye’nin İnternet Yasağı

552
0
PAYLAŞ
internet sansürü

internet sansürü

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, hükümetin serbest konuşma özgürlüğüne saldırısı hakkında konuşmak için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la buluştu. Gül, daha önce meclisten geçen ve hükümetin internet üzerindeki kontrolünü etkili hale getirerek, Erdoğan’ı ve yanındakileri yolsuzluk skandalından korumayı amaçlayan yeni yasayı Salı günü onayladı. Yeni yasa yetkililere, kişisel gizliliği koruma maskesi altında mahkeme kararı olmaksızın web sayfaları engelleme ve kullanıcıların tarama geçmişini toplama yetkisi verecek.

Gül yasayı imzalamadan önce bile, Türkiye’nin gey flört sitelerini ve Kürt militanlara çekici gelen haber portallarını da kapsayan binlerce web sitesini engelleyen katı yasaları vardı. Reuters’a göre, Google 2012’nin ilk yarısında Türk yetkililerin sayfalarının içeriğini kaldırmasını istemesinin yaklaşık 10 kat arttığını bildirdi.  2013ün ilk altı ayında ise,  Google’ın 12.000den fazla öğeyi silmesi istendi. Bu da Türkiye’yi Google içeriğini en çok silen 1. ülke yapıyor.

Yeni yasanın, sosyal medyayı ve ihaleye fesat karıştırmayla kara paranın aklanması gibi yolsuzluk skandalı hakkında haber yapan siteleri engellemek için yapıldığı bariz. Dosya paylaşım sitesi SoundCloud’a geçen ay sızan bir ses kaydına göre ise, Erdoğan’ın ailesi için iki villa karşılığında zengin bir inşaatçı için imar kanununu kolaylaştıracağı hakkında konuştuğu söyleniyor.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK