Rum ve Türk Kıbrıslılar Kilise Kurmak İçin Birleştiler

Rum ve Türk Kıbrıslılar Kilise Kurmak İçin Birleştiler

607
0
PAYLAŞ
kıbrıs cami

kıbrıs cami

Adanın Türkler ve Rumlar arasında bölünmesinden önce, küçük bir köyde bulunan St. Charalambos Kilisesi tüm insanların toplanma noktasıydı. Ancak adanın ayrılmasından ve siyasi liderlerin arasındaki tatsız konuşmalardan yıllar sonra, orada oturan insanlar kilisenin boyasının soyulmasını ve mihrabının çürümesini izlemekten bıktılar. Sonunda da bu soruna el attılar.

Kilise de olduğu gibi, 1974 yılında Türk ordusunun adayı ikiye ayırmasıyla iki toplumun arasındaki ilişki de tehlikeye girdi. Ancak bu ay, Türk zanaatkârların matkapları konuştu. Rum marangozlar mihraba oymalar yaptı. 2 yıllık çalışmadan sonra,  iki kesimin de zanaatkârları, 500 Rum ve Türk’ü yüksek tavanının altında gerçekleşecek büyük açılış için birleştiren kiliseyi aceleyle boyadılar. Kilise 40 yıl boyunca kullanılmıştı.

Türk istilasında bütün ailesi Kıbrıs’ın güneyine gitmeye zorlanmadan önce Kontea’da yaşayan, 79 yaşındaki emekli Kıbrıslı Rum Xenios Konteatis, “Bütün bu zamandan sonra, insanlar barışmak için hazır.” dedi.

Türkler tarafından işgal edilen evinin olduğu köye ulaşmak için Türk askerlerini ve dikenli telleri geçmek zorunda olan Konteatis “Tabi ki hala birçok can sıkıcı anılar var. Ancak bir araya gelmek istiyoruz.” dedi.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK