Türkiye Milletvekillerinin Oğullarını Serbest Bırakıyor

Türkiye Milletvekillerinin Oğullarını Serbest Bırakıyor

227
0
PAYLAŞ
reza zerrab

Türk yetkililer, geniş çaplı yolsuzluk soruşturmalarında tutuklanan,  daha önce kabinede bulunan iki milletvekilinin oğullarını serbest bıraktı.

reza zerrab

Aralık ayında tutuklanan Barış Güler ve Kaan Çağlayan, kamu ihaleleriyle ilgili rüşvet soruşturmalarında tutuklanan onlarca insan arasındaydılar.

Bu olayı kendisine karşı düzenlenen bir “komplo” olarak gören Başbakan Recep Tayyip Erdoğan çok kızmıştı ve mahkeme üyeleriyle emniyet güçlerinden onlarca insanı tasfiye etmişti.

İran asıllı Azeri işadamı Reza Zarrab da Cuma günü serbest bırakıldı.

Ayakkabı kutularındaki paralar

Üç kabine bakanın oğulları da Aralık ayında tutuklanmıştı fakat daha sonra serbest bırakıldılar.

Polis soruşturmaları yoğunlaşınca da Çevre Bakanı Erdoğan Bayraktar, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve İçişleri Bakanı Muammer Güler, suçlarını inkâr ederek istifa etmişti.

Polis şimdi İran’a yapılan kara para transferini ve inşaat projeleri için rüşvet verilmesi gibi suçlamaları soruşturuyor.

Bu ayın başında Halkbank’ın eski genel müdürü Süleyman Aslan da tahliye edildi.

Aslan’dan, bahsi geçen rüşvet iddialarında kara paranın aklanması yüzünden şüphelenilmişti. Polisler evini araştırdıklarında ise saklanmış olan ayakkabı kutularında 4.5 milyon dolar (yaklaşık 2.7 milyon pound, 3.2 milyon euro) buldular.

Erdoğan ve İslam kökenli AK Parti’de bulunan Erdoğan’ın destekleyicileri bu olayı, Amerika’da bulunan İslami din adamı Fethullah Gülen’in düzenlediği bir komplo olarak görüyor.

Gülen ise herhangi bir komplo iddiasını reddetti. Gülen’in, Hizmet Hareketi’nin mahkeme ve diğer devlet kurumlarında nüfuzlu takipçileri olduğuna inanılıyor.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK