Türkiye Özel Savaş Mahkemelerini Kaldırıyor

Türkiye Özel Savaş Mahkemelerini Kaldırıyor

283
0
PAYLAŞ
Abdullah Gül

Darbe planı yüzünden suçlu bulunan yüzlerce asker için özel olarak hazırlanan mahkemelerin kaldırılmasıyla ilgili yasa Cuma günü meclisten geçti.

Abdullah Gül

İslam kaynaklı iktidar partisi tarafından askeriyeye karşı takınılan uzlaşmacı tavır, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın beraberindekilerin ve bazı milletvekillerinin karıştığı geniş çaplı yolsuzluk skandalıyla geldi.

Abdullah Gül’ün imzalaması beklenen yasa, 2012 yılında balyoz davası kapsamında suçlanan 300den fazla aktif ve emekli askerin suçlanmasıyla, özel olarak atanan mahkemeleri kaldıracak.

Erdoğan’ın geçen ay söylediği ve karşı çıkmadığı bu öneriyle suçlanan askerlerin emekli olması kolaylaşabilir.

Özel mahkemelerdeki davalar sanıkların uzun süreli gözaltına alınmalarından dolayı eleştirilmiş ve yüksek rütbeli subaylar bazı kanıtların uydurulmasından şikâyet etmişti.

Kendisini laik rejimin kendi kendine atanmış gardiyanı olarak düşünen Türk ordusu 1960dan beri üç darbe düzenlemiş ve 1997deki İslamcı hükümeti ortadan kaldırmıştı..

Yasa, bir zamanların güçlü generallerinin elini kolunu bağladıktan sonra, şimdi onlara ulaşma girişiminde bulunan Erdoğan’ın bir girişimi gibi duruyor.

Erdoğan’ın hükümeti yolsuzluk davasıyla kapana sıkışmış durumda ve Erdoğan Amerika’da bulunan Müslüman din adamı Fethullah Gülen’i suçluyor. Diktatör başbakan Gülen’in etkisini yok etmek için, binlerce polisi ve savcıyı kovarak ya da yerlerini değiştirerek cevap verdi.

Bu skandal, Mart seçimleri öncesinde iktidar partisi AKP’nin en büyük sorunu oldu.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK