Türkiye’ye Karşı Koymak için Obama’dan Yeni İstekler

Türkiye’ye Karşı Koymak için Obama’dan Yeni İstekler

482
0
PAYLAŞ
Tayyip Erdoğan

İki partinin uzmanları ve eski üyeleri Perşembe günü Beyaz Saray’a, Türkiye’deki yetersiz demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü gibi konuları konuşmak için bir mektup gönderdiler.

Tayyip Erdoğan

Siyaset yelpazesinden 80’den fazla dış politika figürü Başbakan Obama’ya mektup yazdı ve Amerika’dan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ve hükümetinin demokratik olmayan kararlarını sessizce onaylamayı durdurmasını istedi.

“Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yıllarca süren Amerika-Türkiye ortaklığının temelini gittikçe göz ardı ediyor. Mektupta ‘Türkiye’nin artan demokrasisi’ sağ eğilimli Foreign Policy Initiative, sol eğilimli Center for American Progress, Bipartisan Policy Center ve Freedom House tarafından düzenlendi. “Umutsuzluğumuz ve Türkiye’nin mevcut durumunun Amerika’da endişelere neden olduğunu halka anlatmanız için yazıyoruz. Sessizlik sadece Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın hukukun üstünlüğünü daha da azaltmasına neden olacaktır.”

Mektup, Beyaz Saray üst düzey yöneticisi Dennis Ross, Dışişleri Bakanlığı siyaset planlama direktörü Anne-Marrie Slaughter ve Genel Başkan Yardımcısını danışmanı Julianne Smith gibi Obama’nın önceki kadrosundan oluşan kişiler tarafından imzalandı.  Cumhuriyetçiler ise büyükelçi John Bolton, Sen. Norm Coleman, Gov. Tim Pawlenty ve Weekly Standard editörü Bill Kristol’den oluşuyor.

Uzmanlara ve eski üyelere göre, Obama Erdoğan’ın baskı rejimini görmezden geliyor. Onlara göre Türkiye’deki bu korkutucu akım yetkililerin sokak protestolarını dağıtmak için baskı kullandığı ve Erdoğan’ın protestocuları “çapulcu” ilan ederek dış mihrakları suçladığı geçen yazdan beri hızlandı.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK