İktidardaki Erdoğan Gizli Servis için Daha Geniş Güçler Arıyor

İktidardaki Erdoğan Gizli Servis için Daha Geniş Güçler Arıyor

233
0
PAYLAŞ
Tayyip Erdoğan

Reuters tarafından görülen yasa taslağına göre, yolsuzluk skandalıyla savaşan Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan dinleme ve yasal dokunulmazlığı da kapsayan istihbarat servisi için daha büyük güçler arıyor.

Tayyip Erdoğan

AK Partinin Çarşamba gününün sonlarına doğru sunduğu teklif muhalefete göre rüşvet soruşturmalarına verilen tepkinin bir parçası. Bu ayın başlarında hükümet internet ve mahkemeler üzerindeki kontrolünü güçlendiren yasayı meclisten geçirdi.

Yasa, Milli İstihbarat Teşkilatı’na yurtdışında operasyon düzenleme, uluslar arası ve ankesörlü telefonları dinleme yetkisi veriyor. Ayrıca yasa, gizli belgelerin sızdırılıp yayınlanmasına da 12 yıla kadar varan hapis cezasını öngörüyor.

Yasa, başbakanın izniyle sadece yüksek bir temyiz mahkemesi teşkilatın başını deneyebileceğini ve istenildiğinde özel firmalar ve devlet kurumlarının tüketicilerin bilgilerini ve teknik ekipmanı sunmasını gerektiriyor.

Yasa tasarısına söylenene göre, “Bu yasa çağın ihtiyaçlarına uygun olarak MİT’e, diğer istihbarat servislerinin gücünü veriyor ve bireysel ve teknik istihbarat kapasitesiyle metotlarını da artırıyor.”

Erdoğan’ın polis kuvvetinden binlerce memurun çıkarılması ve yüzlerce hakim ve savcının yeniden atanması olaylarını kapsayan yolsuzluk soruşturmalarına verdiği bu cevap, AB adayı olan Türkiye’nin Avrupa kurallarından uzaklaşmasından korkan Brüksel gibi Batılı başkentlerde endişeyi artırdı.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK