VOA: Türk Medyasına Yapılan Kısıtlamalar Katılaşıyor

VOA: Türk Medyasına Yapılan Kısıtlamalar Katılaşıyor

425
0
PAYLAŞ
Türk Medyasına Yapılan Kısıtlamalar Katılaşıyor

Milli ve ulusal eleştirilere ve Türk medyası için azaltılan özgürlük endişelerine rağmen, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, tartışmalı yeni internet yasasını imzaladı. VOA’dan Dorian Jones, internet ve basın özgürlüğü savaşının ön saflarında bulunan bağımsız bir internet haber sitesinin kurucusuyla İstanbul’da buluştu.

Türk Medyasına Yapılan Kısıtlamalar Katılaşıyor

Vagus.tv adlı web sitesi profesyonel ve milli gazetecilerden oluşuyor. Kurucusu Serdar Akınan’a göre, bu tarz siteler özellikle geçen birkaç ay içinde büyük yolsuzluk iddialarından dolayı gittikçe popüler oldu. Akınan ayrıca yolsuzluk haberi yaptığı için Vagus’un da haber olduğunu söyledi.

Akınan, “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında birkaç yolsuzluk iddiası haberi yapmaya başladık ancak bir anda, iki hafta önce olduğu gibi bir gece siteyi kapattılar ve 12 gün kapalı kaldık. Saha sonra ise Türkiye’de olay oldum… siteyi açmaları için zorlandılar.” dedi.

Ana muhalefet olan Cumhuriyet Halk Partisi’nin lideri Kemal Kılıçdaroğlu meclis konuşmasında, Vagus sitesinin neden engellendiğini bilmek istedi. Baskılar işe yaradı ve neden kapatıp neden açtıkları hakkında çok az bir açıklama yapan yetkililer siteyi tekrar açtı.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK