Gül, Erdoğan’la Hiçbir Rekabetinin Olmadığını Gösteren İnternet Yasasını İmzaladı

Gül, Erdoğan’la Hiçbir Rekabetinin Olmadığını Gösteren İnternet Yasasını İmzaladı

412
0
PAYLAŞ

Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül 4.3 milyon takipçisinin olduğu Twitter hesabından kullanıcıların yeni internet yasasıyla ilgili endişelerini paylaştığını söyledi.

Ancak özellikle belirtmediği, yasanın iki maddesini de imzaladığını söyledi. Bunun üzerine Gül’ün takipçi sayısı 80.000 kişi kadar düştü ve Türkler “Gül’ü unfollow et” hashtagiyle bir kampanya başlattı

Mahkeme kararı olmaksızın web sitelerini engelleyen yasa, piyasaları altüst eden ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın üç milletvekilinin istifasını verdirmesine neden olan rüşvet skandalının ortasında çıktı. Gül’ün yasayı bozmak için veto hakkını kullanmayı reddetmesi, Ağustos ayındaki ilk doğrudan başkanlık seçimlerinden dolayı Erdoğan’a meydan okumayacağı yorumlarına neden oldu.

Londra merkezli Chatham House araştırma merkezinde analist olan Fadi Hakura telefonda “Bu durum ikisi arasında tamamen mükemmel bir işbirliği olduğunu gösteriyor. Gül ve Erdoğan arasında gittikçe artan gerilime karşılık, bu durum ilişkileri arasında ‘küçük bir manevra’, sarsıntılı bir güç kavgası değil.” dedi.

Gül’ün, Erdoğan’ın Adalet ve Kalkınma Partisi’nin yaptığı yasayı veto etmeyi istememesi, Gül’e Ankara’nın başkanlık bölgesi olan Çankaya’ya hitaben, “Çankaya’nın Noteri” ismini kazandırdı. Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı bütün siyasi partilerle ilişkiyi kesmeyi ve partizan olmamayı gerektiriyor.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK