Türkiye Seçimleri: Seçim Kampanyasında Erdoğan’a Büyük Darbe

Türkiye Seçimleri: Seçim Kampanyasında Erdoğan’a Büyük Darbe

625
0
PAYLAŞ
Mustafa-Sarigul

Recep Tayyip Erdoğan 11 yıllık liderliğinde sadece en büyük kriziyle karşılaşmıyor. Artık tehlikeye düşen popülaritesi ise, İstanbul belediye başkanlığı seçiminde adayının yenilmesiyle kendi partisi içinde işlerin bozulması ihtimaliyle karşı karşıya geldiğini gösteriyor.

Mustafa-Sarigul

Erdoğan Türkiye’nin siyasetine 10 yıldan fazladır hakim ve çoğu zaman Türkiye’nin kurucusu Atatürk’ün ölümünden sonraki en güçlü Türk lideri olarak düşünülüyor.

Ancak şuan 2003ten beri başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan, sadece 11 yıllık liderliğindeki en büyük sorunla değil kendi partisi içindeki sadık dostlarının yolsuzluk soruşturmalarıyla da karşı karşıya.

İlk defa, tehlikeye düşen popülaritesi kendi partisi içinde de işlerin bozulması anlamına geliyor. İstanbullu önceden milletvekili olan Mustafa Sarıgül 14 milyonluk halkıyla İstanbul belediye başkanlığı liderliği için muhalefet koltuğunda. Dolayısıyla 80 milyon vatandaşa sahip olan ülke için yerel seçimlerde İstanbul’a sahip olmak en önemli ödül.

Boğaz’ın kenarında olan İstanbul uzun süre Erdoğan’ın 1994-1998 yılındaki belediye başkanlığında Erdoğan’ın güç merkezi olarak hizmet etti. Ancak bölünmeler ve Erdoğan’ın ve ılımlı İslamcı partisi AK Parti’nin  karıştığı skandallar, İstanbul’u herkese açık hale getirdi.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK