Türkiye: Gazeteciler Medya Sansürünü Protesto Ediyor

Türkiye: Gazeteciler Medya Sansürünü Protesto Ediyor

283
0
PAYLAŞ
Media Protest

Türkiye’de 200’e yakın gazeteci medya sansürünü ve hükümetin medya üzerindekini baskısını protesto etti. Birçok gazeteci “AK parti medyadan ellerini çek” şeklinde sloganlar attı.

Media Protest

Geçen hafta, söylenenlere göre Türk TV yöneticilerinin kamuoyundaki bazı fikirleri manipüle ettiği ve hükümet baskısından dolayı muhabirleri kovduğu kayıtlar internete sızmıştı.

Gazeteci Hilmi Hacaloğlu hükümetin medya patronlarını ya da kendilerine yakın olan gazetecileri kullanarak medyayı kontrol etmeye çalıştığını açıkladı.

Gazeteciler artık bu durumdan bıktıklarını söylediler ve burada geleneksel basın merkezinin önünde toplandılar. Daha sonra göstericiler İstanbul Valiliği’ne doğru yürüdüler.

Gazeteci Çiğdem Anad, medya baskısının son bulmasını isteyen bildiriyi okuyarak “Sansür gazetecileri eziyor. Baskı, sansür ve oto-sansür medyayı yakıyor. Başbakan canlı yayınla hatta altyazıyla bile medyayı bölüyor.” dedi.

Protestocular, AB adayı olan ülkenin oldukça aşina olduğu basın özgürlüğünün kısıtlanmasıyla ilgili bir tartışmayı yeniden alevlendirdiler.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK