Gül İnternet Özgürlüğünü Sınırlayan Yasayı Onaylıyor

Gül İnternet Özgürlüğünü Sınırlayan Yasayı Onaylıyor

284
0
PAYLAŞ
Abdullah Gul

REUTERS: Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Salı günü, zor durumdaki Başbakan Tayyip Erdoğan’ı desteklemek için, internet kullanımını sınırlayan yeni bir yasayı onayladı ancak serbest konuşma özgürlüğü konusunda ciddi endişeler meydana geldi.

Abdullah Gul

Kanun üstünde hükümetin gücünü de artıran yasa, Erdoğan’ı eleştirenler tarafından hükümeti sallayan yolsuzluk soruşturmalarına otoriter bir cevap, mahkeme kararlarını engellemek ve internete sızmasını durdurmak için bir teklif olarak görülüyor.

Yeni kanun tasarısı, otoritelerin mahkeme kararı olmaksızın saatler içinde web sitelerine girişi engellemesini sağlıyorken, hükümete yargıçlar ve savcılar adına konuşma hakkını da veriyor.

Gül, hükümetin yasanın iki maddesiyle ilgili milletvekillerinin endişelerine karşılık yasa değişikliğini kabul ettireceğini söyledikten sonra onay verdiğini söyledi.

Gül Twitter hesabında ” Yasa değişikliklerinin hızlıca yapılmasını sağlamak için, Macaristan’dan döner dönmez yasayı onayladım.” dedi.

Yıllardır Avrupa Birliği’ne üye olmanın yollarını arayan Türkiye, bu hareketiyle, Türkiye’nin AB kurallarından daha fazla uzaklaşmasından korkan Brüksel’de bazı endişeler yarattı. Geçen 10 yıldır Erdoğan’ın katı kurallarına dayanan istikrarı ile Türkiye’deki yatırımcıların da cesareti kırılmış durumda.

Hükümet, yasaların Erdoğan’ı yerinden etmek isteyen güçlü fakat sorumsuz bir din adamı tarafından etkilenildiği görülen yargının gücünü alarak ve internetteki kişilerin güvenliğini koruyarak demokrasiyi ilerleteceğini söylüyor.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK