Gelişen Pazar Fırtınasında Türkiye’de Her Şey Ters Gidiyor

Gelişen Pazar Fırtınasında Türkiye’de Her Şey Ters Gidiyor

539
0
PAYLAŞ
potd-turkey-clashe

Serbest yatırım fonları, en kötü cari hesap profili olan ülkelere yaklaşıyor ve Türkiye kişi başına gayri safi yurtiçi hâsılanın 7,6’lık açığıyla savunmasız görünüyor.

potd-turkey-clashe

Türkiye’nin ekonomi bakanı, Amerika ve Çin muslukları sıktıkça, Türkiye’nin birçoğu tarafından gelişen marketlerin en zayıfı olarak görüldüğünü ve daha büyük bir krizin potansiyel detonatörü olduğunu biliyor.

Mehmet Şimşek oyun kurtarıcıya dönüşen bir avcı. Londra’nın tanındık yüzü Merill Lynch ile çalışırdı ve aslında bir İngiliz vatandaşı.

“Zorlu bir süreç olacağının farkındayız.” diyen Şimşek, Amerika Merkez Bankası FED’in sert tutumuyla Türkiye’nin “değişen dünya”ya uyandığını kabul etti.

Mehmet Şimşek, “Diğer pazarlarla yarışmayacağız. Çünkü kazanamayacağımızı biliyoruz. Değişimin olmasına izin vereceğiz. Çünkü zaten dövizle birlikte bir değişim yaşadık.” dedi.

Her şey bir anda tersine döndü. Serbest yatırım fonları en kötü cari hesap profili olan ülkelere yaklaşıyor ve Türkiye kişi başına gayri safi yurtiçi hâsılanın 7,6’lık açığıyla savunmasız görünüyor. Yabancı rezervler iki aylık ithalata düştü.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK