Avrupa Birliği, Orta Afrika’ya “Katkı” Konusunda Türkiye’nin Ağzını Arıyor

Avrupa Birliği, Orta Afrika’ya “Katkı” Konusunda Türkiye’nin Ağzını Arıyor

475
0
PAYLAŞ
Orta Avrupa Türkiye

Bir Türk yetkilinin Pazar günü söylediğine göre, Avrupa Birliği Orta Afrika’daki mezhep çatışmalarını sonlandırmak için Türkiye’nin askeri göreve katkıda bulunmasını istedi.

Orta Avrupa Türkiye

Bir yetkilinin gizli kalmak suretiyle AFP’ye söylediğine göre, AB dış politika görevlisi Catherine Ashton, Türkiye’den yardım beklediklerini bildiren bir mektup yazdı.

İstek, aynı gün AB ve Fransa’nın askeri birlikleri, binlerce ölümle sonuçlanan Müslüman-Hıristiyan şiddetinin artması üzerine bölgeye dağıtacağının teminatını vermesiyle geldi. Ashton, 28 ülkelik bloğun daha önce kararlaştırılan 500 askeri birlik sayısının iki katına çıkarılmasını planladığını ve Fransa’nın 2000 kişilik askeri birliğini desteklemek için önceki kolonisine ek 400 asker göndereceğine söz verdiğini söyledi.

Türk yetkili AFP’ye  AB mektubunun Ankara’dan özellikle askeri birlik istemediğini   ancak bir çeşit Türk “katkı”sı istediğini söyledi ve ne yapabileceğimizi değerlendiriyoruz dedi. Avrupalı diplomatlar üye ülkelerin askeri birliklerinin gelecek aydan itibaren Bangui’ye yerleştirileceklerini söyledi.

Çoğu AB ülkesi Orta Afrika’da Fransa’yı desteklemek istiyor ancak geçen Mart ayındaki askeri darbeyle yayılan, çoğunluğu Hıristiyan ve Müslüman olan toplumun kanlı tartışmasının içine de çekilmek istemiyor.

İngiltere ve Almanya gibi AB’nin temel güçleri, asker yardımını reddederken lojistik yardımı teklif etti. Diplomatlar, çabaların AB’yle güçlü bağlar kurma konusunda endişeli olan Gürcistan gibi küçük ülkelere odaklandığını ve Gürcistan’ın 100, Estonya’nın ise 55 askeri birlik gönderebileceğini söyledi.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK