Türkiye’nin Yeni Katı İnternet Yasasını Durdurmak İçin Son Şans

Türkiye’nin Yeni Katı İnternet Yasasını Durdurmak İçin Son Şans

435
0
PAYLAŞ
Turkey Internet Law

Türkiye’nin daha güçlü ve göz önünde olan, uluslar arası basının da çekici bir konusu olan başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gölgede bırakılan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü göz ardı etmek çok kolay olabilir. Ancak şuan bütün dikkatler Gül’ün üzerinde. Çünkü Abdullah Gül, hükümetin interneti kontrol etme yetisini artıran tartışmalı kanunu veto edip etmeyeceğini düşünüyor.

Turkey Internet Law

Kanun, servis sağlayıcılarının bireylerin bilgilerini iki yıla kadar toplamasını ve saklamasını öngörüyor ve hükümete mahkeme emri olmadan web sitelerini engelleme yetkisi veriyor. Erdoğan’ın Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) yasanın internet ortamındaki gizliliği korumaya yönelik olduğunu söylemeye devam etse de, eleştiriler bu durumu geçen Aralık ayında başlayan yolsuzluk soruşturmalarıyla ilgiyi bilgileri saklamak için bir önlem olarak görüyor.

Yasa 5 Şubat’ta AKP’nin çoğunluğu oluşturduğu Türk parlamentosundan geçti ancak hemen insan hakları gruplarının isyanları ve sert sokak protestoları meydana geldi. AKP’nin kurulmasına yardım eden Gül, Türkiye’de başkanlığın bir şartı olduğu için hiçbir partiye ait değil. Ancak, olur da yasayı veto ederse, yükselen otoriteye karşı çıkmış gibi görülecek- Gezi Parkı’ndaki Erdoğan karşıtı protestolara oldukça uzlaştırıcı cevaplar verdiği geçen yazdan beri, AKP’ye olan eleştiriler onu da kapsıyor. Tüm bunlara rağmen Gül’ün yasayı veto edeceği söylentilerini doğrulamak için çok fazla kanıta gerek olmayabilir.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK