Türkiye beklenilen 65 milyar dolarlık açıktan daha fazlasını bildirdi

Türkiye beklenilen 65 milyar dolarlık açıktan daha fazlasını bildirdi

253
0
PAYLAŞ

Türkiye, gelişmekte olan pazarların arasında neden gittikçe en zayıf pazarlardan biri olarak görüldüğünün altını çizerek, 2013 yılı için beklenilen $65bn’lik cari hesap açığından daha fazla açığı olduğunu bildirdi.

Standard Bank’ın gelişmekte olan pazarları konu alan araştırmanın başı Tim Ash,  Perşembe günkü değerleri inceledi ve Aralık ayının 8.3 milyar dolarlık açığını “Gerçekten korkunç.” Şeklinde değerlendirdi. Ancak, verilerin “normale döndüğü” notunu da ekledi ve İran’a altın ihracatındaki 2012 artışının sonlandığını söyledi.

Çoğunluğu kısa dönemli sermayeyle yatırım yapılan 2012 değerlerinin açığı ise 49.5 milyar dolar idi.

Tim Ash, açığı finanse etmede alternatif bir yol olan Türk menkul kıymetlerindeki yabancı alımındaki düşüş, Türk bankalarının dış alımındaki büyük artışla telafi edilse de, 2013ün net 9.6 milyar dolarlık yabancı yatırımının 5 yıl öncekinin yarısından biraz daha fazla olduğunu da belirtti.

Şuan yerli üretimin yüzde 8’ine eşit olan açığın boyutu, Amerika Merkez Bankası’nın bu hafta Türkiye’yi gelişmekte olan pazarlar grubunun en zayıfı olarak nitelendirmesine neden olan faktörlerden biriydi.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK