Navaz: “Amerika Birleşik Devletleri giderse, bölgesel barış hüküm sürer.”

Navaz: “Amerika Birleşik Devletleri giderse, bölgesel barış hüküm sürer.”

550
0
PAYLAŞ
pakistan-afganistan-abdullah-gul

Başbakan Muhammed Navaz Şerif, 2014’ü Afganistan tarihindeki dönüm noktası olarak tanımladı ve NATO/ISAF kuvvetlerinin bu yılın sonundan önce bölgeden çekildikçe, bölgesel barış ve güvenliği korumaya olan ihtiyacı vurguladı.

pakistan-afganistan-abdullah-gul

Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai’yle, Salı günü Ankara’da gerçekleştirilen üçlü zirveden sonra gerçekleştirilen ortak basın toplantısında, Navaz Pakistan’ın barış kararlılığını ve Afganistan’daki Afgan odaklı ve Afgan kaynaklı süreçteki uzlaşmasını vurguladı.

Başbakan, hükümetinin Afganistan’la güzel komşuluk ilişkilerini ilerletmek için içten çabalarının devam edeceğini söyledi. Afganistan’ın tarihindeki bir dönüm noktasından geçtiğini ve Afganların artık ön saflara gelmesinin, barışı kurmak için ortak çabaları olmasının ve ülkelerini yeniden inşa etmelerinin zamanının geldiğini söyledi. Afganların bu zorlu sürecin dirençle ve azimle üstesinden geleceğini umduğunu söyledi.

Navaz iki tarafın da tereddütlerini dinlediklerini ve çözümleri tartıştıklarını söyledi.

Afgan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai, Afganistan’ın barış sebebini nasıl ilerleteceklerini ve Pakistan’la Afganistan arasındaki işbirlikçi ortamı nasıl geliştireceklerini tartıştıklarını söyledi. Afganistan’ın önemli bir süreçten geçtiğini, çünkü ülkesindeki NATO ve Amerikan güçlerinin çoğunluğunun çekilmesiyle, güvenliğin tamamen Afgan güçlerine geçeceğini belirtti. Cumhurbaşkanlığı ve genel meclis seçimlerinin de bu yıl Nisan ayında ülkesinde gerçekleşeceğini söyledi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Afganistan, Pakistan ve Türkiye’nin güçlü İslam kardeşliğiyle birbirlerine bağlı olduğunu söyledi. Başbakan Muhammed Navaz Şerif’i Pakistan’la yaptığı ılımlı demokratik görüşmelerden dolayı tebrik etti.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK