Türkiye’de otoritenin rahatsız edici işaretleri

Türkiye’de otoritenin rahatsız edici işaretleri

322
0
PAYLAŞ
turkey-internet-blocking-law

Geçen hafta hükümet kendisine internet sitelerini engelleme ve mahkeme kararı olmaksızın bireyleri takip etme gücü verdi.

turkey-internet-blocking-law

Recep Tayyip Erdoğan 2003 yılında Türkiye’nin başbakanı olarak göreve geldiğinde, İslam kökenli Adalet ve Kalkınma Partisi’nin, yaklaşık olarak yüz yıldır laik olan ülkeyi nasıl değiştirebileceğiyle ilgili sorular da yükselmeye başladı.  Dünyanın otoriteye karşı daha dikkatli olması gerekiyor ki hükümetin geçen hafta kendisine internet sitelerini engelleme ve mahkeme kararı olmaksızın bireyleri takip etme gücünü verdiği yasayla da bu durum daha da hızlandı.

Muhalifler, hükümetin demokrasideki vatandaşların en önemli haklarından birini ellerinden alarak hem Erdoğan’ın bazı dostlarının yolsuzluklarını sınırlandırmayı hem de protestoları ve gösterileri bastırmayı düşündüğünü tahmin ediyor. Yasa hükümetin, protestocular internet üzerinden organize olmadan ve bir araya gelmeden belirlenmesini ve protestoların bozulmasını sağlayacak. Ayrıca, zaten basın özgürlüğüyle ilgili kötü ünü olan hükümetin, araştırmacı gazetecilerin iletişimlerini kontrol etmesini de sağlayacak.

Bütün bunlar demokrasi değil diktatörlük hareketleridir ve Türkiye’nin Amerika müttefikliği, NATO üyeliği ve Avrupa Birliği üyesi olabilmesi statüsünde ciddi endişelere sebep olmaktadır.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK