Türkiye Şimdilik Suriye’ye Karşılık Vermeyecek

Türkiye Şimdilik Suriye’ye Karşılık Vermeyecek

661
0
PAYLAŞ
[Turkish coast guard searches for the Turkish warplane which was downed by Syria on Friday off Samandagi in Hatay province in the eastern Mediterranean, Sunday, June 24, 2012. Turkey would seek the meeting over article 4 of the NATO charter concerning Friday's incident. The article says member countries

Türk savaş uçağının düşürülmesinin ardından, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan sert konuşuyor ancak şu an için herhangi bir karşılık verilmeyeceğini de belirtti. Başbakanın bu duruşu diğer ülkelerin Suriye’nin iç çatışmasına dahil olmasını istemediğini gösteriyor.

[Turkish coast guard searches for the Turkish warplane which was downed by Syria on Friday off Samandagi in Hatay province in the eastern Mediterranean, Sunday, June 24, 2012. Turkey would seek the meeting over article 4 of the NATO charter concerning Friday's incident. The article says member countries "will consult together whenever, in the opinion of any of them, the territorial integrity, political independence or security of any of the parties is threatened."

Türkiye düşürülen savaş uçağı hakkında çok konuşmasına rağmen bir icraatta bulunmuyor.

Türkiye günlerdir komşusu Suriye’yi savaş uçağının düşürülmesinin muhtemel sonuçlarıyla ilgili uyarılarda bulunuyor. Ankara’nın yaptığı açıklamaya göre uçağın düşürüldüğü bölge Doğu Akdeniz’de uluslar arası hava sahasının içerisinde bulunuyor.

Ancak salı günü,  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan vurgusunu tekrar Suriye’ye herhangi bir misilleme veya askeri müdahelede bulunulmayacağı üzerine yaptı.

Başbakan eski ittifaklardan olan komşu ülke Suriye’yi  açık ve çok yakın bir tehdit olarak tanımladı ve bir zamanlar yakın temaslarda bulunduğu Suriye Cumhurbaşkanı Bashar Ashad için ‘Kanlı Diktatör’ sıfatını kullandı.

Fakat kendisini küresel sahnede etkin bir bölgesel güç merkezi olarak gösteren Türkiye’nin bu cevabı kararlı bir harekettense daha çok sembolik bir kafa tutma hareketi olarak görülebilir.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK