Garanti KOBİ Kredi Oranlarını Artırıyor

Garanti KOBİ Kredi Oranlarını Artırıyor

439
0
PAYLAŞ
Garanti Bankası Nafiz Bey

Garanti Bankası küçük şirketlere vereceği kredi miktarında yüzde 25 lik bir artışa gitmeyi hedefliyor.

Garanti Bankası Nafiz BeyTürkiye’nin pazar değeri en büyük bankası olan Türkiye Garanti Bankası’nın  Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere’nin yaptığı açıklamada,  küçük ve orta büyüklükteki şirketlere verdikleri kredilerde bu yıl yüzde 25 lik bir artışa gitmeyi planladıklarını söyledi.

Karadere bugün İstanbul’daki bir konferansta, kobilere sağladıkları kredilerde geçen yılın ilk 4 ayında yüzde 12 artış yapıldığını söyledi.

Saat 15.21 sularında İstanbul’da, hisseler yüzde 1.5 artışla 6.90 Türk lirasına ulaşarak 2 aydır çıkamadığı en yüksek seviyeye çıktı.

Karadere’ye göre, Garanti Bankası’nın kobilere verdiği kredi an itibariyle toplamda 22.4 milyar Türk lirasını buldu. Krediler İMKB ye göre ilk çeyrekte geçtiğimiz yıldan bu Mart ayına kadar geçen sürede, yüzde 18  artarak 83.3 milyar liraya ulaştı. Kredi endüstrisinde sağlanan toplam kredi yüzde 21 lik artışla 741.6 milyar Türk lirasına ulaştı.

Garanti Bankası, Türkiye’nin kredi kartı pazarında yüzde 17’ lik bir hisseye sahip ve Genç’in açıklamasına göre yeni yıl içerisinde 2 milyon adet yeni kredi kartı çıkartılması bekleniyor.

Türkiye’de geçen yılki yüzde 8.5 lik orana karşılık, bu yıl yüzde 4 lük bir ekonomik artış hedefleniyor.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan 7 Haziran’da yaptığı açıklamada Türkiye’nin ekonomik gelişimi yavaşladığından kredilerde yüzde 15 lik bir artışın makul olacağını söyledi.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK