Helikopterler Gecikirse Türkiye ABD’li Yeni Bir Şirket Bulur

Helikopterler Gecikirse Türkiye ABD’li Yeni Bir Şirket Bulur

812
0
PAYLAŞ

Helikopterlerin teslimatının zamanında yapılmaması hâlinde Türkiye, Amerikan uçak şirketi Skorsky’den fazladan bir Skorsky talep etti.

Savunma sanayi müsteşarlığı (SSM), daha evvel 2005’te ABD’den Amerikan uçak şirketi Sikorsky menşeili, Sikorsky S-70B Seahawk medium transport/utility helikopterlerinden 24 adet ısmarlamıştı.

Sikorsky, ısmarlanan helikopterlerden 7’sinin teslimatını gerçekleştirmişti ancak, Türkiye’nin daha önceden ödeme yapmış olması gerçeğine rağmen geri kalan 17 helikopteri zamanında teslim etmemişti.

Savunma Bakanlığından bir yetkilinin, Cihan haber ajansına, isminin saklı tutulması şartıyla verdiği bilgiye göre, tarihte ilk defa, Türkiye şirketten helikopterlerin teslimatının zamanında yapılmaması hâlinde, para cezası olarak fazladan 1 S-70B Seahawk medium transport/utility talep etti. Bu sayede, Türkiye 24 fiyatına 25 helikopter alacak.

Savunma Bakanlığından uzmanlar, ilk defa Türkiye’nin karşısında bir Amerikan şirketi bulduğunun altını çiziyor. Aynı kaynaklar, “Türkiye’nin konumunun gün geçtikçe güçlendiğini” söyledi.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK