Sarkozy Şubat’ta Türkiye’yi Ziyaret Edecek

Sarkozy Şubat’ta Türkiye’yi Ziyaret Edecek

1709
3
PAYLAŞ
sarkozy visit turkey

Fransız başkan Sarkozy resmi bir ziyaret için 25 Şubat’ta Türkiye’de mesai harcayacak.

sarkozy visit turkeyNikola Sarkozy Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyelik talebinin tartışılmasını kabul etti.

Türkiye Başbakını Recep Tayip Erdoğan geçen sene Fransa’nın başkenti Paris’e gerçekleştirdiği resmi ziyaret esnasında Sarkozy’i Türkiye’ye davet etmişti. Bunun üzerine Fransa Cumhurbaşkanı, daveti kabul ederek Türkiye’ye ziyarete karar verdi.

Türkiye-Fransa ilişkilerinin daha fazla ilerlemesinin önündeki ana engeli Paris’in, Türkiye’nin AB üyeliğine yönelik itirazı teşkil etmekte.

Türkiye, ilk olarak Aralık 1999’da AB adayı bir ülke statüsü kazandı. Ardından AB, üç Ekim 2005’te Türkiye’yle katılım görüşmelerini başlattı.

AB, Türkiye’yle yaptığı müzakerelerde şimdiye kadar 35 konu başlığından 13’ünü açtı.

Fransız oteriteleri ise, kendilerinin Türkiyenin üyeliğiyle alakalı politik tutumlarında bir değişiklik olmadığını söylüyor ve Türkiye’de rahatsızlığa sebep olan “imtiyazlı ortaklık” ifadesini kullanmadıklarına dikkat çekiyorlar.

3 YORUMLAR

  1. 2020 de biz Fransızlara ”imtiyazlı ortaklık” versek daha iyi olur bence.Onun için Sarkozy nin ziyaretini 2020 ye ertelemesi daha isabetli olur tabii ömrü vefa ederse….

  2. fransanın çirkefleşmesinin başlangıcı orta doğuda başlayan arap baharı rüzgarı sonrası oluşaacak yapılanmadan gerekli payı alamamasıdır.Bundada önündeki en büyük engel olarak Türkiyeyi görmüştür ve Türkiye ile yaptığı diyalogdan eli boş çıkınca böyle bir çirkefe baş vurmuştur.zaten ekonomisi perişan halde olan Avrupanın en sıkıntılı ülkelerinden biriside Fransadır..tek amacı Libyada sömürü sistemini kurmatı ..ama Türkiye buna müsade etmedi..

BİR CEVAP BIRAK