İsrail Yakında Türk Ordusu’nun Bir Müşterisi mi Olacak?

İsrail Yakında Türk Ordusu’nun Bir Müşterisi mi Olacak?

944
0
PAYLAŞ
skorsky

Türk ordusu sadece bir ordu değil, aynı zamanda emekli maaşları fonu “OYAK” vasıtasıyla değeri milyonlarca lirayı bulan sivil ticari faaliyetleri kontrol eden bir kurum.

skorskyBu günlerde ise hükümet, OYAK’ın bu ekonomik gücünü kısmaya çalışıyor.

Yıllık 12.2 milyon dolarlık bütçesiyle Türk ordusu dünyanın en büyük alıcılarından biri. Bu bağlamda Turkiye şu sıralar bir büyük adım atarak, bir tercihli ve üçyüzü ilaveli olmak üzere, değeri 4 milyon doları bulan 109 civarında helikopter yapmayı planlıyor. Bu merak uyandırıcı anlaşma için iki firma rekabet ediyor.

Bunlardan birisi, Black Hawk helikopterinin de üreticisi olan Amerikan uçak şirketi Skorsky, diğeri ise, Italyan şirket Augusta Westland. Bu iki şirket yalnızca fiyat konusunda değil, aynı zamanda sağlayacakları diğer avantajlarıyla da Türkiye’yi ayartmaya çalışıyor. Örneğin Skorsky, sözleşmede uçaklara bakım garantisi ve sonrasında da üçüncü dünya ülkelerine satmayı vaat ediyor.

Bununla birlikte, Skorsky lisansıyla Türkiye’de üretilecek 109 helikopteri Ankara’dan almayı tahüt ediyor. Alınan bu helikopterler ise daha sonra başka ülkelere tekrar satılacak. Sonuç olarak şirket, Black Hawk’ları için Türkiye’de bölge temelli bir destek oluşturmayı teklif ediyor.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK