Tarihi Nabucco Anlaşması İmzalandı

Tarihi Nabucco Anlaşması İmzalandı

332
0
PAYLAŞ

Nabucco boru hattını inşa etme konulu anlaşma 5 ülkenin liderlerinin katılımıyla 13 Temmuz’da Ankara ‘da imzalandı.

nabuccoBeş ülkenin -Türkiye, Bulgaristan, Romanya, Macaristan ve Avusturya- liderleri 13 Temmuz Pazartesi günü Ankara ‘da biraraya gelerek Avrupa’nın önemli enerji projelerinden birisi olan Nabucco boru hattını inşa etme konulu anlaşmayı imzaladı.

Boru hattı Hazar bölgesi, Orta Doğu ve Mısır’ı Türkiye, Bulgaristan, Romanya ve Macaristan üzerinden Orta ve Doğu Avrupa’daki doğalgaz pazarlarına bağlayacak. Proje, AB’nin Rus doğalgazına olan bağımlılığını azaltmak amacıyla Rusya’yı pas geçecek. 3 bin 300 kilometrelik boru hattının inşası 2011 yılında başlarken, ilk doğalgaz teslimatlarının 2014 yılında gerçekleşmesi bekleniyor. Projenin maliyeti 7,9 milyon avro olarak tahmin ediliyor.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso törende yaptığı konuşmada, Nabucco projesinin Türkiye-AB ilişkileri açısından da önemli olduğunu söyledi. Barroso, “Bu anlaşma, önümüzdeki yıllarda AB ile Türkiye arasındaki ilişkilerde yeni bir dönemin kapısını açabilir,” dedi.

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan da Avrupa enerji projelerine böyle bir katılımın bu ülkenin Avrupa’ya ait olduğunu ve tam üye olarak AB’nin istikrarına büyük katkı sağlayabileceğini gösterdiğini söyledi.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK