Türkiye Çin Mallarına Boykot Çağrısı Yaptı

Türkiye Çin Mallarına Boykot Çağrısı Yaptı

346
0
PAYLAŞ

Türkiye Sanayi ve Ticaret Bakanı bugün, Türklere, “Sincan bölgesindeki etnik şiddeti protesto etmek için Çin mallarını satın almayın” çağrısı yaptı.

nihat-ergunNihat Ergün’ün ofisinden yapılan açıklamada, Bakanın, Türklerden Çin mallarını boykot etmelerini istediği ancak hükümetin bir resmi boykot planı olmadığı bildirildi.

Doğan Haber Ajansı’nın bildirdiğine göre, Bakan, Yozgat ziyareti sırasında, “Mallarını tüketmekte olduğumuz ülkenin insanlığa saygı gösterip göstermediğine bir bakalım.” dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise Çin milis güçlerini, azınlık Müslüman Uygurları avlamakla suçladı.

Türklerin Uygurlarla yakın etnik ve kültürel bağları var ve Türkiye, Çin ile büyüyen ekonomik bağlarına rağmen Çin’i eleştirirken lafını sakınmıyor. Arınç, Türkiye’de yaklaşık 300 bin Uygur yaşadığını söyledi.

Arınç, “Şimdi caddeler Çin ordusunun işgali altında ve sopa ve öldürücü aletlerle silahlanmış olan ve Han Çinlileri denen milisler, Uygur avına çıkıyor. Evleri tarıyorlar, çocuk ve kadınları alıyorlar ve çok sayıda ölü var. Maalesef ekonomik gücü ve dünya politikasındaki nüfuzu ile Çin bu olayların üstünü kapatmaya çalışıyor.” dedi.

Bülent Arınç, Çin’in, olayları “Çin ile Türkiye arasındaki ilişkilere zarar vermeyecek şekilde soruşturmasını” istediklerini ve Türkiye’nin soruşturmaya yardımcı olmaya hazır olduğunu söyledi.

Çeviri: BYEGM

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK