Türk Ordusu Kanun Taslağına Karşı Çıkıyor

Türk Ordusu Kanun Taslağına Karşı Çıkıyor

399
0
PAYLAŞ

Askerî yetkililer, Türk ordusunun, sivil mahkemelerin askerî personeli yargılama olasılığına karşı çıktığını açıkladılar.

askersivilMeclis geçtiğimiz ay sivil mahkemelerin belli durumlarda askerî sanıkları yargılamasına izin veren bir yasa tasarısını kabul etti. Askerî yetkililer, Pazar günü söz konusu tasarının askerî yargının işleyişini düzenleyen Anayasa’nın 145. maddesine aykırı olduğunu söyleyerek karşı olduklarını bildirdiler.

Yasa tasarısıyla askerî personelin ulusal güvenlik, anayasa ihlalleri, silahlı grupları örgütlemek ve hükûmeti devirme girişimlerini kapsayan suçlarla itham edildikleri davaların sivil mahkemelere gönderilmesi öngörülüyor.

Ordu yetkilileri, değişikliğin komuta zincirine olumsuz yansıyacağını ve askerî dokunulmazlığı etkileyeceğini söylediler. Ordu temsilcileri, sivil ve askerî yargı arasında bir yetki karmaşası olabileceğini belirtiler.

Hürriyet Daily News gazetesi Pazar günü Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 10 Temmuza kadar tasarıyı imzalaması gerektiğini, aksi takdirde yeniden görüşülmesi için meclise iade edebileceğini bildirdi.

Çeviri: BYEGM

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK