Türkiye Güney Akım’a Davet Edildi

Türkiye Güney Akım’a Davet Edildi

322
0
PAYLAŞ

Yetkililer Azerbaycan ile varılan anlaşma sonrasında, Rusya’nın Türkiye’nin de Güney Akım doğal gaz hattına katılması için davette bulunduğunu söylediler.

guney_akim_projesiRusya başbakan yardımcısı Igor Sechin, Taner Yılmaz ile Türkiye’de nükleer santral projesi de dahil olmak üzere enerji işbirliği alanında konuştu.

Avrupa Ocak ayında Rusya ve Ukrayna arasındaki gaz anlaşmaları ve borçları konusunda yaşanan ihtilaftan sonra bölgesel enerji sektörünü çeşitlendirmek ve sağlamlaştırmak için mücadele veriyor.

Bu anlaşmazlık Rus gaz devi Gazprom’un Ukrayna’ya yaptığı sevkiyatı durdurmasına, Avrupa’ya gelen Rus gazının yüzde 80’i Ukrayna topraklarından geçtiği için Avrupa’nın haftalarca soğukta kalmasına neden oldu.

Avrupa 10.7 milyar dolarlık Nabucco projesini enerji sıkıntısına cevap olarak bakarken, Moskova da Ukrayna’ya alternatif olarak Almanya’ya uzanan Nord Stream ve Güney Avrupa’ya giden Güney Akım boru hatlarını ileri sürüyor.

Sechin Türk enerji bakanıyla yaptığı toplantının bütün seçenekleri içerdiğini söyledi. Tüketicilere daha fazla seçenek, daha iyidir dedi. Türk enerji bakanıyla yapılan görüşme Azerbaycan ile Güney Akım boru hattının arzını güvence altına almak için yapılan anlaşmanın hemen ardından geldi.

Avrupa Hazar gazını Nabucco projesi için düşünmesine rağmen Bakü bölgesel gaz devi olarak etkisini artırma konusunda istekli.

UPI

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK