Tartışmalı Dicle Barajı’ına Kalındığı Yerden Devam

Tartışmalı Dicle Barajı’ına Kalındığı Yerden Devam

417
0
PAYLAŞ

Güneydoğu’da Dicle nehri üzerinde yapılan 1.2 milyar avroluk baraj inşasına kalındığı yerden devam edilecek.

dicle-barajiTürkiye yoksul Güneydoğu’da Dicle nehrinde yapılan 1.2 milyar avroluk baraj inşasına kaldığı yerden devam edeceğini çarşamba günü taahhüt etti ve yabancı destekçilerin askıya alma emrinin kaldırılacağını söyledi.

Alman, İsviçreli ve Avusturyalı sigortacılar geçen Aralık ayında Ilısu Barajı’ndaki çalışmaları 180 gün durdurduklarını çünkü antik yerleşim yerlerini sel basabilir ve yerli binlerce Kürdü yerinden edebilir bu da uluslararası standartlarla uyuşmaz.

Dicle nehri Türkiye’den, sık sık kuraklık çeken ve nehrin üst kesimlerindeki barajlardan dolayı meydana gelen kayba karşı çıkan Irak’a akar.

Türk Çevre Bakanı Veysel Eroğlu Çarşamba günkü haber konferansında bu ay bitecek olan askıya alma işleminin kaldırılacağını ve çalışmaların gelecek hafta başlayabileceğini söyledi.

Avrupa Birliği’ne üye olmak isteyen enerji açı Türkiye, 2006 yılında yapımına başlanan güç santralinin Dicle nehri üzerine yapılan barajı Hasankeyf antik kentinin bir kısmını sular altında bırakacak ve binlerce insanı taşınmaya zorlayacak.

Alman, Avusturya ve İsviçre hükümetleri projenin çevreye, insanların yeniden yerleşmesine, kültürel mirasa ve komşu devletlere ola etkisini de içine alan 150 koşulu sağlaması gerektiğini söylediler.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK