Türk Şirket Kazak Stadını İnşa Etti

Türk Şirket Kazak Stadını İnşa Etti

495
0
PAYLAŞ

Kazakistan başkenti Astana’da kurulan yeni stadyumu bir Türk şirketi yaptı.astana_stadiumKazakistan’a 185 milyon dolar maliyeti olan Astana’daki Astana Arena Stadyum’unu Türkiye’den Sembol İnşaat isimli bir firma inşa etti.

30,000 taraftara ev sahipliği yapabilecek stadyumun üstü açılıp kapanabiliyor. İnşaat 2006’da başlamıştı.

Stadın açılışını cumartesi günü Kazakistan devlet başkanı Nursultan Nazarbayev yaptı.

Stadyumda uydu antenli televizyon ağları, yayın merkezi, çeşitli dillere çeviri yapılabilen toplantı salonları, basın konferansı salonu, görüntü paneli ve helikopter pisti bulunuyor. Koltuklar altta 16,000 üstte 14,000 olmak üzere iki seviyeli. VIP bölgesi ise bu iki kısımın ortasına, stadın batı tarafına yerleştirilmiş.

Açılış törenine Nazarbayev’in yanısıra Sembol İnşaat kurucusu ve Rixos Otelleri İcra Kurulu Başkanı Fettah Tamince, Kazak bakanlar ve milletvekilleri, Türkiye Futbol Federasyonu İcra Kurulu Üyesi Levent Kızıl, Türkiye milli takım teknik direktörü Fatih Terim ve Türk futbolcular Hakan Şükür ve Hasan Şaş katıldı.

Törenden sonra, Kazakistan’ın Locomotif Astana ve Kazak Ümit Milli Takımı İtalyan hakem Pierluigi Collina tarafından yönetilen bir özel maç yaptı.

Bu özel maçta Hakan Şükür ve Hasan Şaş Locomotive Astana tarafında oynadı.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK