Sarkozy: Türkiye’nin AB’de Yeri Yok!

Sarkozy: Türkiye’nin AB’de Yeri Yok!

453
1
PAYLAŞ

Nicolas Sarkozy, İsveç’in AB’ye içinde Türkiye’nin tam üyeliğinin yolu açmayan herhangi yeni bölüm tekliflerine açık olduğunu söyledi.

sarkozy_abİsveç ise Sarkozy’nin aksine Türkiye’nin 27 üyelik bloğa katılma davasına pozitif bakıyor. Başbakan Fredrik Reinfeldt geçen hafta Associated Press yetkililerine yılın geri kalanki bölümünde, İsveç’in AB dönem başkanlığı esnasında üyeliğe kabulu umduğunu söylemişti.

Sarkozy Stockholm’da gazetecilere yaptığı konuşmada “Fransa, İsveç’in başkanlığı sırasında yeni bölümlerin açılmasına karşı olmayacak. Ancak tabiki bu bölümler Türkiye’nin imtiyazlı ortaklığına yol açmalı, tam üyeliğine değil.” dedi.

Fransız Cumhurbaşkanı ayrıca Reinfeldt’in AB başkanlığı süresince sadece İsveç’i değil, tüm üye ülkeleri temsil edeceğini belirtti.

Sarkozy sözlerine şöyle devam etti: “Tabiki pozitif yönde ilerlemek isteriz, Avrupa da bu şekilde işler. Başbakan için bir sorun yaratmak istemem, O da benim için bir sorun yaratmak istemez. Bu nasıl çalıştığımızdır.”

Geçen hafta bir röportajda Reinfeldt AP’ye Türkiye’nin üyelik görüşmeleriyle alakalı “Türkiye Avrupa için en çok stratejik öneme sahip ülke” demişti ve bu konunun bloktaki en bölücü konu olduğunu eklemişti.

Türkiye ise Avrupa Birliği ile enerji, çevre, rekabet, sosyal politikalar, eğitim ve kültür gibi birçok konuda görüşmeye istekli.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK