Türkiye ve Almanya Denizaltı Anlaşması İmzalıyor

Türkiye ve Almanya Denizaltı Anlaşması İmzalıyor

343
0
PAYLAŞ

Türkiye , Almanya ile Türk Deniz Kuvvetleri için altı denizaltı inşası üzerine anlaşma imzaladı.

denizaltiAnkara ‘daki Almanya Büyükelçiliği’nden edinilen rapora göre anlaşma Türk Deniz Kuvvetleri için altı adet havadan bağımsız Class-214 sınıfı tahrik sistemli denizaltıyı kapsayacak ve böylece donanma daha uzun sualtı operasyonlarında uyumluluğunun önemli bir miktarda artmış olacak.

Raporda Alman gemi inşa devi Thyssen Krupp Denizaltı Sistemleri’nin bir parçası olan The Howaldtswerke Deutsche Werft GmbH (HDW)’nin Türkiye ‘nin askerî Gölcük Tersanesi’ni barındıran Kocaeli ilinin üretime katkıda bulunacağı yazdı.

Anlaşmada finansal detaylara inilmedi ancak Türkiye Savunma Bakanı Vecdi Gönül projede Türkiye ‘nin yapacağı endüstriyel katkının toplam değerin yüzde sekseni civarında olacağını belirtti.

HDW, denizaltıların yapısal ve mekanik kısımlarını veya tahrik sistemleri, yakıt hücreleri gibi sınıflanmış elemanları Almanya’da önceden birleştirecek ve Türkiye’ye nakliye edecek.

Sensör, iletişim ve veri işleme sistemleri gibi tüm elektronik ve silah sistemleri ise Türkiye tarafından tasarlanacak ve üretilecek.

Raporda kıdemli Türk ve Alman hükümet görevlilerinin ve deniz kuvvetleri komutanlarının perşembe günü yapılacak anlaşma törenine katılacağı bildirildi.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK