Türkiye Tartışmalı Baraj Projesine Başlamayı Planlıyor

Türkiye Tartışmalı Baraj Projesine Başlamayı Planlıyor

566
0
PAYLAŞ

Türkiye 1 milyar sterlinlik tartışmalı bir baraj projesini tekrar başlatma planlarını açıkladı.

hasankeyf_ilcesi1Türkiye dün, çevreciler, binlerce insanı yerinden edip çevreye zarar vereceği ve paha biçilmez arkeolojik kalıntıları su altında bırakacağı gerekçesiyle itiraz ettiği hâlde, 1 milyar sterlinlik tartışmalı bir baraj projesini tekrar başlatma planlarını açıkladı.

Çevre Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye’nin güneydoğusundaki Dicle Nehri üzerindeki Ilısu hidroelektrik santralindeki inşaatın, 6 aylık finansman durdurulmasının gelecek hafta sona ermesiyle tekrar başlayacağını söyledi.

Bu karar, geçen Aralık ayında Almanya, İsviçre ve Avusturyalı kurumların, barajın çevreye ve topluma etkisinin dikkate alınmadığı gerekçesiyle finansmanı durdurduklarını açıklamaları sonucu projenin ölümcül bir darbe aldığına inanan proje karşıtlarını hayal kırıklığına uğrattı. Hükûmetler, çevre, kültür ve doğal miras alanları, komşu devletler ve insanların yer değiştirmesiyle ilgili 150 koşulun da karşılanması gerektiği üzerinde anlaştı.

Türk hükûmeti, 1.200 MW elektrik üretmesi planlanan barajın, ordu ile yasa dışı Kürdistan İşçi Partisi (PKK) arasındaki çatışmalardan uzun süredir muzdarip olan Güneydoğu Bölgesi’ne ekonomik refah getireceği öngörülen 19.3 milyar sterlinlik bir planın vazgeçilmez parçası olduğunu öne sürüyor.

Ankara ‘da bir basın toplantısında konuşan Eroğlu, barajı uluslararası standartlarla uyumlu hâle getirmek için “önemli mesafe” katedildiğini ifade etti ve kendinden emin bir tavırla gerekli fonların hazır olacağını söyledi. Eroğlu’nun iddiası, projeyi destekleyen kurumlar tarafından hemen onaylanmadı. Finansman durdurulması dönemi 6 Temmuzda sona eriyor. İsviçre Ekonomi Bakanlığından bir sözcü, Reuters haber ajansına, İsviçre’nin konuyu halen incelediğini ve nasıl hareket edeceği konusunda Almanya ve Avusturya ile beraber karar vereceğini söyledi.

Çevreciler, barajın, 80 kadar kasaba, köy ve mezrayı yok ederek sayısı 50 bin ile 80 bin arasında değişen sayıda insanı göç etmek zorunda bırakacağını ifade ediyor. Proje karşıtları, bölgede yaşayanlara yeterli tazminat verilmediğini öne sürerken, Türkiye ‘yi, Dicle ‘nin geçtiği komşuları Irak ve Suriye ile gerekli fikir teatisini yapmamakla suçluyor.

Tarihçiler, barajın, Romalılarca Perslere karşı bir müstahkem mevki olarak kullanılan ve daha sonra Moğollar tarafından yıkılan antik kent Hasankeyf’i de sular altında bırakacağı uyarısında bulunuyor. Hasankeyf 11. Yüzyılda Selçuklular tarafından tekrar inşa edilmiştir.

Enerji ihtiyacını karşılamak için doğal gazda yabancı ülkelere bağımlılığını azaltma yolları arayan Türkiye, bu değerli mirasın korunacağı veya başka bir yere taşınacağı konusunda ısrar ediyor. 2013’te tamamlanması planlanan Ilısu santralı, Recep Tayyip Erdoğan hükûmetince, bölgenin ekonomisini dönüştürmede ve ayrılıkçı Kürtlerin şiddet kampanyasını bastırmada kilit rol oynayacağı düşünülen ve bir barajlar ağı projesi olan Güneydoğu Anadolu Projesi’nin bir parçasını oluşturuyor.

Yapımı ilk defa 1980’de planlanan barajın tarihi sorunlarla dolu. İngiliz inşaat şirketi Balfour Beatty, 2001’de 200 milyon sterlinlik bir yatırımdan, çevreciler ve insan hakları gruplarından gelen baskılar sonucu vazgeçmişti.

Çeviri: BYEGM

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK